Dzisiaj studenci z całego świata przyjadą do Cieszyna. Będą uczyć się polskiego. Rusza letnia szkoła języka polskiego 2019

Czytaj dalej
Fot. FOT. Materiały Prasowe
Andrzej Drobik

Dzisiaj studenci z całego świata przyjadą do Cieszyna. Będą uczyć się polskiego. Rusza letnia szkoła języka polskiego 2019

Andrzej Drobik

Aż 220 studentów z niemal całego świat dzisiaj przyjedzie do Cieszyna, żeby uczestniczyć w kolejnej edycji szkoły języka polskiego. Już 15 sierpnia odbędą się wielkie dyktando oraz Wieczór Narodów na cieszyńskim rynku.

Od 1 do 29 sierpnia 2019 na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbywać się będzie 29. Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Obcokrajowcy przez cały miesiąc będą zgłębiać tajniki polskiej mowy i poznawać bogactwo naszej kultury.

– Letnia szkoła daje uczącym się znakomitą okazję, by podczas intensywnego kursu języka polskiego, obejmującego pięć godzin dziennie znacznie poprawić swoją znajomość polszczyzny – tłumaczą organizatorzy.

Oprócz tego zagraniczni goście będą brali udział w wykładach i seminariach dotyczących polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej prowadzonych przez wybitnych specjalistów. Uczestnicy szkoły wysłuchają też wykładów o Stanisławie Wyspiańskim i Witoldzie Gombrowiczu, poznają przebieg Powstań Śląskich, przeanalizują wiersze współczesnych polskich poetów. Punktem kulminacyjnym letniej szkoły będzie 15 sierpnia, kiedy to odbędą się dwa wydarzenia – Sprawdzian z polskiego „Międzynarodowe Dyktando” i Wieczór Narodów.

W czasie międzynarodowego konkursu ortograficznego obcokrajowcy będą walczyć o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i darmowy udział w kolejnej letniej szkole. Tego samego dnia podczas Wieczoru Narodów przybysze z zagranicy, nierzadko w tradycyjnych narodowych strojach, zaprezentują swoją kulturę na cieszyńskim Rynku. Będą tańczyć, śpiewać i częstować publiczność specjałami swoich kuchni. Tradycyjnie nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest wspólne odtańczenie poloneza.

Andrzej Drobik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.