Dziwny jest ten świat. Najbardziej wkurza mnie, gdy słyszę, jak to nauczyciele mało pracują i jak długie mają wakacje

Czytaj dalej
Marek Kęskrawiec

Dziwny jest ten świat. Najbardziej wkurza mnie, gdy słyszę, jak to nauczyciele mało pracują i jak długie mają wakacje

Marek Kęskrawiec

Spotkałem w swoim życiu nauczycieli wspaniałych - podejrzewam wręcz, że dzięki „pani od polskiego” z czasów podstawówki zostałem dziennikarzem. Przydarzyli mi się również pedagodzy, o których wolałbym zapomnieć, a jakoś nie mogę.

Generalnie jednak mam ogromny szacunek do tej grupy zawodowej za jej ciężką pracę w ekstremalnych warunkach: przy kiepskiej płacy, za to w towarzystwie coraz mniej grzecznych dzieci oraz ich coraz bardziej roszczeniowych rodziców, którzy zawsze wiedzą lepiej, jak powinno się uczyć, a za wszelkie kłopoty swych pociech lubią obwiniać szkołę.

Najbardziej wkurza mnie, gdy słyszę, jak to nauczyciele mało pracują i jak długie mają wakacje. Zazwyczaj nikt z tych znawców nie zdaje sobie sprawy, jakie męki przeżywa nauczyciel, zmagając się po godzinach z „twórczością” niektórych uczniów i jak depresyjny może być lipiec, jeśli nie stać cię na wakacyjny wyjazd, tylko siedzisz w mieszkaniu w bloku i twoje atrakcje to co najwyżej film i książka.

Gdy myślę o nauczycielach, przypomina mi się dzień, kiedy pewnej znajomej oddawałem w szkole ważne dokumenty. Nagle zabrzmiał dzwonek i dzieci wybiegły z klas na korytarz. To naprawdę było zjawisko: niesamowity hałas i tłum maluchów, które tylko jakimś cudem unikały czołowych zderzeń. Nikomu nie zazdroszczę codziennej pracy w takich warunkach, z taką odpowiedzialnością (także prawną) i za takie pieniądze.

I dlatego nie dziwię się, że nauczyciele w końcu zaczęli grozić strajkiem, dziwię się raczej, że wytrzymali aż tak długo. To naprawdę grupa ludzi zasługujących na szacunek. Także za to, jak niewielu z nich, choćby w porównaniu z lekarzami, było w przeszłości bohaterami afer korupcyjnych. Mamy wobec nich wielki dług.

Marek Kęskrawiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.