Dzwonią do Ciebie numery z Afryki? Nie oddzwaniaj! Możesz zapłacić ponad 900 złotych

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Arkadiusz Iskierka

Dzwonią do Ciebie numery z Afryki? Nie oddzwaniaj! Możesz zapłacić ponad 900 złotych

Arkadiusz Iskierka

Uważaj na podejrzane numery zaczynające się na +22 i +24. To nie telefony z Warszawy albo Płocka, a z Afryki. Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przed oszustami. Oddzwonienie pod taki numer może słono kosztować. Podajemy numery, na które trzeba uważać.

- Telefon zadzwonił wieczorem w dzień Wszystkich Świętych. Byłam właśnie u rodziców. Sygnał był bardzo krótki, zaraz się wyłączył. Numer zaczynał się na +223. Zadzwonił drugi raz, zaczynał się tak samo, tylko końcówka była inna. Wydało mi się to podejrzane i sprawdziłam w internecie, co to za numer. Trafiłam na artykuły, że są to wyłudzenia – opowiada Sandra z Rzeszowa.

Oszuści mają określony schemat działania. Telefony są krótkie – jeden lub dwa sygnały, tak aby nie zdążyć odebrać. Z reguły odruchowo oddzwaniamy na ten numer. I na to liczą oszuści. Koszt takie połączenia może sięgać nawet 900 złotych.

Telefony najczęściej dzwonią wieczorem albo późno w nocy, w świąteczne dni, np. 1 listopada, Nowy Rok.

- Telefon zadzwonił wieczorem, pomyślałam, że to może ktoś z rodziny, bo przecież było to święto. Dobrze, że nie oddzwoniłam. Sprawdziłam, że to numer z Mali, z Afryki – dodaje Sandra.

Na jakie numery uważać?

Z pozoru numer wyłudzaczy wydaje się znajomy, ponieważ +22 to kierunkowy z Warszawy. Takich przypadków jest więcej. Podajemy listę numerów, na które trzeba uważać:

- Początek takiego numeru sugeruje, że jest wykonane z Polski np. numer kierunkowy 22 to strefa warszawska, numer kierunkowy 24 to strefa płocka

- mówi Marcin Krawczyk, dyrektor delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Rzeszowie.

O przypadkach oszustwa w Rzeszowie i o tym, jak odwołać sie od wysokiego rachunku, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Iskierka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.