E-dowód ma pomóc w „elektronicznej komunikacji”

Czytaj dalej
Fot. ministerstwo cyfryzacji
Bartosz Wojsa

E-dowód ma pomóc w „elektronicznej komunikacji”

Bartosz Wojsa

E-dowód osobisty mogą wyrobić zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla najmłodszych, którzy nie ukończyli 5. roku życia, e-dowód będzie wydawany na pięć lat, a dla pozostałych - na 10 lat. Ale jakie ma być tak naprawdę jego zastosowanie? Wyjaśniamy, krok po kroku.

Od dzisiaj można wyrobić e-dowód osobisty. Czym jest?

Od dziś, 4 marca, w miejskich urzędach właściwych dla naszego miejsca zamieszkania można składać wniosek o wydanie e-dowodu osobistego. Procedura właściwie nie różni się od tej, przez którą musimy przejść, składając wniosek o wydanie tradycyjnego dowodu. E-dowód ma jednak wiele nowych zastosowań, które - według założeń Ministerstwa Cyfryzacji - pomogą obywatelom Polski w „elektronicznej komunikacji”.

- E-dowód osobisty ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi, takimi jak np. banki - podaje Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie internetowej.

W praktyce oznacza to, że za pomocą e-dowodu będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość, podpisywać dokumenty elektroniczne czy nawet skorzystać z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą czipa, który został umieszczony w plastikowej karcie, nieznacznie różniącej się wyglądem od tradycyjnego dowodu osobistego. Tam również, jak w standardowej wersji, znajdą się nasze najważniejsze dane osobowe.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.