Ekolodzy ogłaszają batalię o wiślane ptaki i ryby

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Ekolodzy ogłaszają batalię o wiślane ptaki i ryby

Marek Weckwerth

Fundacja ekologiczna Greenmind szykuje się na batalię sądową. „Chcemy tak zmienić zasady gospodarowania wodą na stopniu Włocławek, żeby nie zagrażała wiślanej przyrodzie” - wyjaśnia w oficjalnym stanowisku.

Greenmind wyliczył, że zagładzie uległo prawie pół tysiąca lęgów ptaków z gatunków podlegających ochronie, gniazdujących na obszarze Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły. Chodzi o sieweczkę rzeczną, mewę siwą, rybitwę białoczelną oraz rybitwę rzeczną.
Wodę zrzucono ze stopnia we Włocławku, aby zwiększyć poziom wody w Wiśle do poziomu umożliwiającego transport kadłuba statku ze stoczni w Płocku do Gdańska (poziom podniósł się maksymalnie o 103 cm).

O tym, że zagraża można było przekonać się w nocy z 25 na 26 maja ubiegłego roku, gdy zwiększony zrzut wody z zapory włocławskiej zniszczył wiele ptasich gniazd i piskląt znajdujących się na wiślanych łachach (wynurzonych piaszczystych mieliznach) i na brzegach. Więcej w pełnej wersji artykułu. 

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.