Ekologia kosztuje, a pieniędzy brakuje. Problem w Dobrzeniu Wielkim

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Sławomir Draguła

Ekologia kosztuje, a pieniędzy brakuje. Problem w Dobrzeniu Wielkim

Sławomir Draguła

Do tej pory gmina Dobrzeń Wielki była liderem, jeśli chodzi o dopłaty do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. Wszystko skończyło się 1 stycznia.

- Nasz budżet został drastycznie okrojony, nie mamy więc teraz pieniędzy na dopłaty do wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła - mówi Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki.

Kłopoty gminy wiążą się z okrojeniem jej terenów od stycznia tego roku o kilka sołectw, ale przede wszystkim o Elektrownię Opole, która była największym źródłem przychodów podatkowych.

Do tej pory gmina Dobrzeń Wielki była na Opolszczyźnie liderem, jeśli chodzi o dopłaty do wymiany źródeł ciepła. Program obejmujący wszystkich mieszkańców prowadzony był od ponad dziewięciu lat. Samorząd dopłacał 60 procent do zakupu ekologicznych pieców czy pomp ciepła, ale nie więcej niż 10 tysięcy złotych.

- Dzięki temu udało się nam wyeliminować stare, zatruwające środowisko nieekologiczne piece aż z 512 budynków, to bardzo dużo - mówi Henryk Wróbel. - Na razie finansowanie tego programu jest zawieszone. Jeśli jakimś cudem nasza sytuacja budżetowa będzie porównywalna z tą sprzed 1 stycznia tego roku, będziemy myśleć o jego wznowieniu.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.