Eksperci i samorządowcy rozmawiali o smogu podczas V Zagłębiowskiego Okrągłego Stołu dla Czystego Powietrza

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123RF
oprac. MOKR, KJ

Eksperci i samorządowcy rozmawiali o smogu podczas V Zagłębiowskiego Okrągłego Stołu dla Czystego Powietrza

oprac. MOKR, KJ

Jak pozbyć się smogu? Na to i wiele innych pytań dyskutowano podczas V Zagłębiowskiego Okrągłego Stołu dla Czystego Powietrza. W Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbyła się konferencja zorganizowana przez Zagłębiowski Alarm Smogowy.

Eksperci opowiadali o działaniach, które trzeba podjąć, by pozbyć się szkodliwego smogowego problemu. Zorganizowano także panel prezydencki, na którym rozmawiano o działaniach podejmowanych w miastach, a także potrzebach wsparcia w walce o czyste powietrze.

Pierwszą prelekcję poprowadził Andrzej Gula z Polskiego Alarmu Smogowego, który opowiedział o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Podkreślał, że tylko ustawy antysmogowe mogą pomóc nam w walce ze smogiem. Obecnie w Polsce jest aż 3-4 mln kopciuchów. Już 1 lipca rusza narzędzie CEEB. Polacy będą mieli obowiązek rejestracji swoich źródeł ogrzewania. Potrwa to od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 r. Co oznacza, że mamy rok, by się zarejestrować.

Agnieszka Fitrzyk z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego wskazywała na działania, które podejmuje się i trzeba podjąć w woj. śląskim, by jakość powietrza uległa poprawie. W 2020 roku udało się zlikwidować aż 25 tys. 975 kopciuchów. Urząd Marszałkowski szacuje, że jest ich jeszcze około 350 tysięcy.

Jednym z prelegentów był Mariusz Wasik, który przedstawił sposoby finansowania, które realizuje i wspiera WFOŚiGW w Katowicach.

oprac. MOKR, KJ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.