Ekspresowa S1 wreszcie obejdzie Węgierską Górkę

Czytaj dalej
Fot. ARC
Jacek Drost

Ekspresowa S1 wreszcie obejdzie Węgierską Górkę

Jacek Drost

Został ogłoszony przetarg na budowę 8,5-kilometrowego odcinka tzw. obejścia Węgierskiej Górki. To część ważnej trasy na Słowację

To ważny dzień dla Żywiecczyzny, bo dzisiaj kierujemy do przetargu obwodnicę Węgierskiej Górki w ciągu drogi krajowej nr 1 - stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który w poniedziałek po południu w starostwie powiatowym w Żywcu podpisał z ministrem transportu i budownictwa Słowacji Árpádem Érsekiem memorandum w sprawie tworzenia i ulepszania kolejnych połączeń transportowych między Polską a Słowacją.

- Memorandum podpisujemy dlatego, by zapewnić wszystkich, którzy mieszkają w regionie, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie, że wszystko jest realizowane tak jak zostało zaplanowane - stwierdził minister Érsek.

Tak zwane obejście Węgierskiej Górki jest brakującym elementem, żeby z Bielska-Białej przez Żywiec, Węgierską Górkę i Zwardoń bez problemów dostać się na Słowację. Przypomnijmy, że w lipcu 2015 roku został otwarty ponad 15,5-kilometrowy odcinek ekspresówki ze stolicy Podbeskidzia do Żywca, ale cały czas - głównie z powodów finansowych - wahały się losy obejścia Węgierskiej Górki. Po tym, jak został otwarty słowacki odcinek autostrady D-3, ruch tak się zwiększył, że w ub. roku doszło nawet do protestów mieszkańców Węgierskiej Górki przeciwko tirom przejeżdżającym przez centrum miejscowości, zaś władze gminy zagroziły, że wprowadzą myto dla ciężarówek. Po miesiącach stojących pod znakiem zapytania czy obejście powstanie, kiedy ruszą prace i kto za nie zapłaci, w grudniu ub. roku wojewoda śląski wydał decyzję na realizację inwestycji, a wczoraj ogłoszono przetarg dotyczący jej realizacji.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa stwierdziło w komunikacie, że „jest to najtrudniejsze zadanie inwestycyjne realizowane na drodze ekspresowej S1”.

- Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na 2019 r., a ich zakończenie na 2022 r. Na odcinek o długości 8,5 km będą składały się dwa tunele budowane metodą górniczą (o długości ok. 830 m pod masywem Barania i 980 m pod masywem Białożyński Groń). W ramach inwestycji powstaną również estakady nad dolinami potoków górskich i drogi dojazdowe. Z uwagi na górski charakter trasy będzie ona przebiegała w znaczącej części na obiektach inżynierskich. Odcinek „Obejścia Węgierskiej Górki” połączy zrealizowane już odcinki: Żywiec - Przy-będza z odcinkiem Milówka - Szare - czytamy w komunikacie resortu infrastruktury.

Budowa obejścia Węgierskiej Górki posiada zapewnione dofinansowanie w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1,5 mld zł.

- Od wielu lat wspólnie ze Słowakami walczyliśmy, żeby ten odcinek został zbudowany. Dzisiaj możemy się cieszyć, że odcinek zostanie wykonany, a to wąskie gardło w Węgierskiej Górce zostanie odblokowane - skomentował wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

Jacek Drost

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Klementynka

Na początek policjant na 1 linii 3 tys. Po roku 3500. Po 5 latach 4 tys. Żadnego bajeru o dodatkowych pieniądzach za wyniki,bo to ściema. Skąd brać na to pieniądze? Zlikwidować kierowników. Nie ma z nich żadnego pożytku,zwykli policjanci muszą tylko zasuwać na ich pensje i nagrody. Logistyka i kadry całe cywilne. Żadnych przedwczesnych awansów dla rzeczników,mają awansować jak reszta. W komendach wojewódzkich maksymalnie 8 grupy na stanowiskach wykonawczych. W patrolu policjanci bez studiów możliwość awansu do aspiranta sztabowego i 5 grupy,ci po wyższym mogą awansować do stopni oficerskich, żeby nie uciekali do dochodzeniówki. W komisariatach maksymalnie jeden komendant,a nie trzech. W wydziałach jeden naczelnik,a nie dwóch. Najlepszy sprzęt dla policjantów na 1 linii,ale też rozliczać za niedbanie o ten sprzęt. Możliwość darmowych szczepień dla policjantów na 1 linii,a nie rzeczników. Każdy dyżurny w terenie musi mieć pomocnika. W jednostkach terenowych jeden fax na jeden wydział. W pokojach przesłuchań maksymalnie dwóch policjantów. Wyrzucanie policjantów z pracy,tylko kiedy zapadnie wyrok. Awansować zwykłych policjantów na stopnie oficerskie,nie tylko po tragicznej śmierci na służbie,ale także awansować ich żywych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.