Elektrociepłownia Bielsko-Biała: kominy do rozbiórki. Zniknie charakterystyczny punkt orientacyjny w mieście

Czytaj dalej
Fot. FOT. Łukasz Klimaniec

Elektrociepłownia Bielsko-Biała: kominy do rozbiórki. Zniknie charakterystyczny punkt orientacyjny w mieście

Dwa górujące nad miastem kominy Elektrociepłowni Bielsko-Biała (EC1), które dla wielu mieszkańców i turystów stały się punktem orientacyjnym oraz charakterystycznym elementem bielskiego krajobrazu, zostaną niebawem rozebrane. Znikną do końca 2019 roku.

Wyburzenie wyłączonych z eksploatacji obiektów w elektrociepłowni w Bielsku-Białej, w tym kominów, jest konieczne przede wszystkim ze względu na ich stan techniczny. Obydwa kominy były w eksploatacji ponad 40 lat: 160-metrowy w latach 1967-2015; niższy, 120-metrowy w latach 1960-2005 – poinformowała Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy spółki Tauron Ciepło w Katowicach. Dodała, że w ramach prac rozbiórkowych nieczynnej części elektrociepłowni zlikwidowane zostaną dwa kominy, chłodnia kominowa i pozostałe obiekty, m.in. budynek kotłowni, maszynowni, rozdzielni, sprężarkowni.

O rozebraniu kominów bielskiej elektrociepłowni nad Białą mówiło się od dawna. Dla części bielszczan były charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu, inni twierdzili z kolei, że betonowe kominy szpecą okolicę.

Tak czy inaczej ich los jest już przesądzony. Według aktualnego harmonogramu przedstawionego przez wykonawcę rozbiórka 160-metrowego komina ma się rozpocząć jeszcze w sierpniu i zakończyć w listopadzie, natomiast rozbiórka 120 -metrowego komina ma być przeprowadzona od października do końca grudnia tego roku.

Zgodnie z umową, wszystkie prace rozbiórkowe potrwają do kwietnia 2021 r.

Przeprowadzi je firma Mrozek a.s., która została wyłoniona w drodze przetargu. To specjalistyczna firma posiadająca stosowne zezwolenie na prowadzenie tego typu robót.

– Ze względu na położenie przeznaczonych do rozbiórki i wyburzenia obiektów (centrum miasta) oraz stan techniczny cały proces rozbiórki planowany jest tak, aby prace wyburzeniowe zostały przeprowadzone w jak najkrótszym czasie – z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa dla pracujących tam ludzi, mieszkańców miasta oraz sąsiadujących budynków – podkreśliła Małgorzata Kuś.

Jaką metodą będzie prowadzona rozbiórka kominów i pozostałych obiektów?

Rzeczniczka Tauron Ciepło w Katowicach wyjaśnia, że zgodnie z założeniami wykonawca projektuje przeprowadzenie robót wyburzeniowych budynków i budowli metodą mechaniczną z zastosowaniem maszyn, urządzeń i sprzętu ciężkiego wspomaganych pracami ręcznymi za pomocą ręcznych elektronarzędzi.

Materiały, które pozostaną z rozbiórki, wykonawca musi usunąć we własnym zakresie.

– Wszelkie koszty związane z utylizacją i recyklingiem materiałów porozbiórkowych ponosi wykonawca – dodała Małgorzata Kuś.
Elektrociepłownia Bielsko-Biała (EC1) z czechowicką Elektrociepłownią Bielsko-Północ (EC2) tworzą Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała. Kompleks wchodzi w skład Tauron Ciepło. Bielska EC1 została zaprojektowana z myślą o zastąpieniu wielu lokalnych i przemysłowych kotłowni w Bielsku-Białej. Budowę bielskiej elektrociepłowni przy ul. Żywieckiej rozpoczęto przed 1960 r., a zakończono w roku 1973 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.