Elektroniczne zwolnienie lekarskie od asystenta medycznego

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Iwona Krzywda

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od asystenta medycznego

Iwona Krzywda

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce umożliwić wystawianie wirtualnych L4 specjalnym asystentom medycznym.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie miały całkowicie zastąpić te papierowe już od 1 lipca. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedział jednak odroczenie cyfrowej rewolucji o kolejne pięć miesięcy – do 1 grudnia. Dodatkowy czas ma umożliwić m.in. wprowadzenie przepisów dotyczących asystentów medycznych. Projekt nowych regulacji jest już gotowy i trafił do konsultacji społecznych. Zakłada on, że dodatkowy personel uprawniony do obsługi wirtualnej platformy e-zwolnień odciąży lekarzy w wypisywaniu zaświadczeń o konieczności odpoczynku na „chorobowym”.

Takie rozwiązanie to odpowiedź na prośby samych lekarzy. Każdy uprawniony asystent otrzyma dostęp do programu ZUS i jego obowiązkiem będzie wprowadzenie odpowiednich danych do formularza na podstawie dokumentacji medycznej oraz przesłanie takiego e-zwolnienia do ZUS i zakładu pracy pacjenta – wyjaśnia Ewa Podłęcka, II zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

W dalszej części tekstu dowiesz się: 

 • kto jeszcze będzie mógł wystawiać e-zwolnienia?
 • jakie problemy może napotkać nowy system? 
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.