Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Eleos. Bezdomni opowiedzieli o życiu. Te historie mogą się zdarzyć każdemu

Czytaj dalej
Agata Sawczenko

Eleos. Bezdomni opowiedzieli o życiu. Te historie mogą się zdarzyć każdemu

Agata Sawczenko

Najważniejsze - nie oceniać. I niekoniecznie wcale trzeba zrozumieć. Wystarczy obejrzeć, posłuchać, pomyśleć. Współpracownicy prawosławnego Eleosu nakręcili film. „Twoja historia” to opowieści dziewięciorga bezdomnych osób. Pokazują, że życiem rządzi przypadek. Wystarczy zakręt i... jedna decyzja. Potem okazuje się, na jakie tory zboczyło życie.

To były długie rozmowy. Najpierw wspólne oglądanie filmów. Forrest Gump, Billy Elliot... Takie ciepłe, życiowe, żeby był pretekst do rozmowy. Rozmawiał - kto chciał. Nikt nikogo nie zmuszał. Bali się, że nikt nie będzie się odzywał. Ale na szczęście - byli tacy, którzy o sobie opowiadali. O sobie, o swoim życiu, o otaczającej rzeczywistości, o ludziach, których spotykają, planach, marzeniach, ale też o tym, co było... Potem spotkania w cztery oczy - ale z dyktafonem. Na podstawie tych rozmów powstał film. Niezwykły. Mądry, ciepły, wzruszający. I powodujący, że zaczyna się myśleć o tym, co mamy, czego pragniemy, czy na pewno potrzebujemy więcej. Niezwykły również dlatego, że jego bohaterami są podopieczni białostockiego Eleosu - bezdomni. Na co dzień pracują z nimi Agata Porowska z Krystyną Czaban. To one wpadły na pomysł filmu. Poprosiły o pomoc aktora-reżysera Rafała Pietrzaka oraz współpracującego na co dzień z „Kurierem Porannym” Piotra Łozowika. Powstała „Twoja historia”.

Bez drugiego człowiek głupieje

Opowiadają takie swoje, życiowe historie. Pani Ula o tym, jak czyjaś mama nie mogła się doprosić rodziny o odwiedziny. Wymyśliła więc, że poinformuje ich o swojej śmierci. Przyjechali z wieńcami, z kwiatami... - Awantura ponoć była niesamowita - śmieje się pani Ula. Ale rozumie starszą kobietę: - Bo co miała zrobić, żeby dzieci zobaczyć?

W dalszej części artykułu:

 • Poznasz wzruszające historie osób bezdomnych
 • Dowiesz się, jak wyglądało kręcenie filmu
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.