Emerytury w niższym wieku [relacja z dyżuru]

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Emerytury w niższym wieku [relacja z dyżuru]

Jolanta Zielazna

Na pytania Czytelników odpowiadała Mirosława Błaszczuk z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych oddziału ZUS w Bydgoszczy.

W styczniu skończyłam 60 lat i chciałabym przejść na emeryturę. Lepiej zrobić to w grudniu, czy poczekać do stycznia przyszłego roku? Przejść w pierwszej połowie roku, czy w drugiej?
Przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem lecz przywilejem, to pani decyduje, kiedy z tego prawa skorzysta. W podjęciu decyzji o tym, kiedy przejść najkorzystniej na emeryturę, pomoże doradca emerytalny, który obliczy wysokość prognozowanej emerytury, jaka przysługiwałaby pani w grudniu, w styczniu czy za rok lub dwa lata.

Kiedy ZUS przyzna z urzędu emeryturę osobom przebywającym na rencie? Co się zyskuje, jeśli wniosek o emeryturę złoży się później? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z przejściem na emeryturę w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.