Energooszczędność w gospodarstwie domowym

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Energooszczędność w gospodarstwie domowym

Materiał informacyjny

Proste decyzje podejmowane w trakcie zakupu sprzętu elektrycznego pozwolą nam na oszczędność pieniędzy, prąd oraz dbanie o planetę.

W momencie wyboru sprzętu AGD i RTV warto zwrócić uwagę na klasę energooszczędności, jaką prezentuje oglądany przez nas sprzęt. Zgodnie z przyjętymi dyrektywami na terenie Unii Europejskiej stosujemy aktualnie skalę oceny energooszczędności od A do G. Literka A oznacza sprzęt o najwyżej klasie energooszczędności, podczas gdy produkty klasy G są najmniej oszczędne.

Mimo iż zakup sprzętu najwyżej klasy często jest droższy, to poniesiony przez nas koszt na pewno zwróci się wraz z czasem Porównując sprzęt klasy A ze sprzętem klasy C koszty codziennego użytkowania sprzętu najwyżej klasy mogą być nawet dwa razy niższe.

Używając w domu sprzętu RTV nie ufajmy popularnemu trybowi stand-by, który pozwala na szybkie uruchomienie np. telewizora. Jeśli nie planujemy korzystać z danego urządzenia najlepiej jest wyłączyć je z prądu. Urządzenia w trybie czuwania są w stanie pobierać prąd nawet o wartości 200 złotych rocznie.

Kolejną oszczędnością dla portfeli oraz przede wszystkim dla naszej planety jest zmiana oświetlenia z tradycyjnego na oświetlenie ledowe. Mimo wyższej ceny zakupu żarówki ledowej ta bardzo szybko się zwraca w codziennym użytkowaniu.

Tradycyjna żarówka 25W pobiera w ciągu godziny 0,025 kWh. W tym samym czasie żarówka ledowa o mocy 3W potrzebuje zaledwie 0,003 kWh, zużywając dzięki temu 8 razy mniej prądu. Wspomnijmy przy okazji, iż obie żarówki oferują dokładnie taką samą siłę oświetlenia wynoszącą od 200-250 lumenów.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.