NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Epilepsja. Nie odwracaj wzroku

Epilepsja. Nie odwracaj wzroku
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Choruje na nią niemal pół miliona Polaków, a na świecie zmaga się z tą przypadłością ok. 60 milionów osób. Epilepsja, potocznie zwana padaczką, to choroba neurologiczna, przez którą wielu chorych nadal spotyka się ze społecznym wykluczeniem, spowodowanym obawami i brakiem wiedzy o tym, jak zachować się w trakcie ataku. Tylko w 2022 roku zdiagnozowano 27 tys. nowych zachorowań, a liczba chorych wciąż rośnie. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie?

Epilepsja – objawy i przyczyny

Padaczka jest to choroba neurologiczna, dotyczy struktur mózgowia, polega na zaburzeniach bioelektrycznych w obrębie struktur komórki nerwowej. U zdrowej osoby sieci komórek nerwowych przekazują pomiędzy sobą impulsy. W przypadku osób chorych na padaczkę dochodzi do zakłóceń pomiędzy tymi impulsami, w konsekwencji skutkuje to wyładowaniem bioelektrycznym, a tym samym prowadzi do napadu padaczkowego. Epilepsja może zacząć dawać objawy w każdym wieku, a jej przyczyny u większości chorych pozostają nieznane.

Co może być przyczyną wystąpienia epilepsji?

Leczenie i diagnostyka epilepsji

Diagnostyka epilepsji jest złożona. Powtarzające się symptomy należy skonsultować z lekarzem neurologiem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat przebytych napadów padaczkowych. Bardzo ważnym badaniem w diagnostyce epilepsji jest EEG, które wykrywa nieprawidłowe czynności elektryczne, które mogą pojawiać się w mózgu. Dodatkowo, lekarze bardzo często korzystają z tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, w celu dokładnego obejrzenia struktur mózgu.

Leczenie epilepsji polega na podawaniu przeciwpadaczkowych środków farmakologicznych. Warto wiedzieć, że leki są w stanie zapobiegać napadom padaczki, ale nie doprowadzą do wyleczenia przyczyny rozwoju choroby.

Jakie czynniki wywołują atak padaczki?

Wiele osób kojarzy atak padaczki z drgawkami i utratą przytomności. Nie jest to jednak oczywiste – w zależności od rodzaju schorzenia napad może przebiegać bezdrgawkowo, a jedynymi symptomami są zaburzenia mowy i mrowienie kończyn. Sytuacjami mającymi wpływ na wystąpienie napadu są:

Po ustaniu ataku padaczki, osoba chora najczęściej odczuwa silne zmęczenie, a także ból oraz zawroty głowy. Osoby chorujące na epilepsję, wraz z biegiem choroby często są w stanie określić, jakie sytuacje wywołują u nich napady.

Jak zachować się w trakcie padaczki?

Jeżeli ktoś z Twojego otoczenia zwierzy Ci się, że cierpi na epilepsję, lub ktoś Ci bliski właśnie otrzymał taką diagnozę, nie powinno to zmieniać Twojego „spojrzenia” na tę osobę. Jej potencjał, zalety i charakter pozostają niezmienione. Osobę z padaczką najczęściej niszczy nie sama choroba, a stygmatyzacja i lęk ludzi z jej otoczenia przed wystąpieniem napadu w ich obecności. Jeśli jesteś świadkiem ataku padaczki, przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Z boku epilepsja może wyglądać przerażająco, jednak warto przełamać strach i udzielić pomocy osobie, która mierzy się z tą chorobą.

Co możesz zrobić?

Kiedy należy wezwać pomoc?

Wezwij pomoc, jeżeli:

Jesteś świadkiem ataku padaczkowego? Tego na pewno NIE rób!

Po więcej interesujących treści z zakresu profilaktyki warto zajrzeć na stronę www.nfz-katowice.pl - w zakładce „Informacje” co tydzień zamieszczamy materiały edukacyjne, które w przystępny sposób omawiają najpopularniejsze schorzenia i problemy zdrowotne.

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.