E-sport, kobiety zdobywają męski świat [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

E-sport, kobiety zdobywają męski świat [INFOGRAFIKA]

Justyna Przybytek

Kobiecy e-sport wciąż traktowany jest po macoszemu, bo jak to, kobieta gra w strzelankę? I, o zgrozo, jeszcze to lubi? W Katowicach rusza światowa impreza: Intel Extreme Masters 2016.

Drużynę tworzy pięć zawodniczek, studentek i uczennic liceów: Alina „Ariina”, Julia „Bullet girl”, Agnieszka „Pasia”, Izbaela „Vorti” i Aneta „Fantasia”. Pierwsza, jak sama o sobie mówi, została „przyciągnięta do komputera przez swoich bliskich znajomych”. To Alsen Team. Najlepsza (i jedna z nielicznych w ogóle - przyp. red.) w Polsce żeńska drużyna popularnego FPS’a CS:GO.

Kim są? To reprezentantki e-sportu. Jaka to dyscyplina? To gry komputerowe. Alina e-sportem zaczęła interesować się w wieku 13 lat. - Oczywiście wiele razy słyszałam „dziewczyna nie powinna grać w takie brutalne gry” - przyznała w jednym z internetowych wywiadów. Mimo to dziewczyny grają, trochę na przekór opinii, że gry komputerowe są domeną chłopaków.

Męskie przyczółki
Kobiety sportowe męskie przyczółki zdobywały fazami i tak jak przez dziesięciolecia walczyły o możliwość występowania na sportowych arenach na równi z mężczyznami - i nadal walczą w niektórych dyscyplinach - tak teraz udowadniają, że i w e-sporcie płeć niekoniecznie ma znaczenie. - Dawniej wiele osób podnosiło taki argument, że kobieca percepcja jest gorsza od męskiej, dlatego w e-sporcie mężczyznom kobiety nie dorównają. Nie jestem przekonany, czy jest w tym racja, bo znam wiele kobiet, które są doskonałymi zawodniczkami - mówi Adrian Kostrzębski PR Manager Turtle Entertainment Polska.

Na własne oczy, co w teorii słaba płeć potrafi w e-sporcie, będzie okazja przekonać się podczas Intel Extreme Masters 2016 w Katowicach. W trakcie imprezy czołowe zawodniczki Counter-Strike: Global Offensive z całego świata po raz kolejny zmierzą się ze sobą podczas Intel® Challenge. Pula nagród turnieju to 30 tysięcy dolarów (pula nagród w całym turnieju IEM 2016 wynosi 2 miliony złotych). Prestiżowe żeńskie zawody odbędą się równocześnie z Intel Extreme Masters World Championship, czyli rozgrywkach, w których wystąpią najlepsze męskie drużyny na świecie.

W turnieju kobiecym weźmie udział osiem żeńskich drużyn, pięć z regionów Ameryki Północnej, Europy i Azji, które otrzymały bezpośrednie zaproszenie do udziału w turnieju, a trzy kolejne zostaną wyłonione w kwalifikacjach online. Wśród zespołów jeden, Alsen Team, będzie polski.

- Dziewczyny nieraz pokazały, że konkurencja dla nich jest tylko formalnością. Dzięki ciężkim treningom i profesjonalnym radom ich trenera do swoich osiągnięć mogły dopisać m.in. występ na INTEL Challenge 2015 w Katowicach. To m.in. dzięki naszym reprezentantkom polskie media zaczęły interesować się żeńską stroną profesjonalnego grania - czytamy na oficjalnej stronie zespołu.

Płeć ma znaczenie
- Na pewno mniej jest zespołów kobiecych, a przez to i sam kobiecy e-sport jest mniej popularny, aczkolwiek widzimy zmiany, coraz więcej dziewczyn gra i pojawia się na turniejach - wyjaśnia Kostrzębski.

Będzie lepiej, jak mówią w wywiadach same zawodniczki, gdy turniejów dla kobiet będzie więcej, obecnie to kilka takich imprez w skali roku. To także przez brak odpowiedniej promocji o męskich potyczkach słyszymy niemal każdego dnia, kobiece przelatują niezauważone.

W e-sporcie podział na płeć jest jednak sztywny, choć nieuzasadniony, chociażby w oficjalnych zasadach. A mimo to kobiety grają z kobietami, mężczyźni z mężczyznami. Na największym i najważniejszym na świecie turnieju gier komputerowych, czyli finale Intel Extreme Masters w Katowicach, jest podobnie.

- Nie ma sztywnego regulaminu, który nakazuje taki podział, nie zabraniamy mieszania drużyn, ale mimo to takie się na turnieju nie pojawiają - tłumaczy Kostrzębski. Panie rywalizują zresztą w równoległym do głównego turnieju, i jedynie w Counter-Strike: Global Offensive, czyli w strzelance. I o ile one z trudem próbują przebić się do męskiego e-sportu, o tyle panów do swojego, do niedawna, przyczółka dopuszczają niezwykle chętnie. Mowa o konkursie cosplay, dotąd kojarzonym głównie z dziewczynami, w którym coraz częściej pojawiają się jednak również panowie.

Cosplayerzy, to fani gier komputerowych, którzy na kibicowaniu nie poprzestają, a wcielają się w bohaterów popularnych gier: postaci League of Legends, StarCraft 2, a także herosów z Hearthstone lub Heroes of the Storm. Największy ich zjazd i cosplayowy konkurs piękności odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w trakcie trwania IEM.
Specjalnie na to wydarzenie niektórzy z cosplayerów pracują nad swoimi kostiumami nawet kilka miesięcy, by w pełni odwzorować swojego ulubionego bohatera.

O co w tym chodzi? Podstawowym warunkiem udziału w konkursie jest wcielenie się w postać z jednej z gier, które pojawią się na scenie podczas rozgrywek Intel Extreme Masters. Do wyboru zatem są League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Starcraft 2, Hearthstone oraz Heroes of the Storm. Strój oraz rekwizyty muszą być wykonane własnoręcznie. Autorzy 15 najlepszych strojów otrzymują bezpłatne wejściówki na IEM, a najlepsi z najlepszych nagrody rzeczowe. Myślicie, że konkurs jest infantylny, stroje byle jakie, a wydarzenie na poziomie szkolnego balu przebierańców? Jest wręcz przeciwnie: cosplayerzy do całej zabawy podchodzą profesjonalnie, efektem są stroje niemal wyjęte z gier komputerowych i postacie, z którymi zdjęcie w trakcie IEM jest konieczne.

eSport na świecie w 2015 roku
Create your own infographics
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.