Eugeniusz Mróz - "Z naszej wadowickiej klasy zostałem już tylko ja"

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Eugeniusz Mróz - "Z naszej wadowickiej klasy zostałem już tylko ja"

Krzysztof Ogiolda

Eugeniusz Mróz jest ostatnim żyjącym kolegą szkolnym polskiego papieża. Byli nie tylko przyjaciółmi ze szkolnej ławki, ale i sąsiadami w wadowickiej kamienicy Chaima Bałamutha. Pan Eugeniusz świętował niedawno 99. urodziny.

W przeciwieństwie do Lolka (tak nazywaliśmy Karola Wojtyłę w szkole) nie urodziłem się w Wadowicach, tylko w Limanowej - opowiada pan Eugeniusz. - Tam spędziłem dzieciństwo i chodziłem do szkoły podstawowej. Gimnazjum rozpoczynałem w Nowym Sączu. Rodzice przeprowadzili się do Wadowic, a ja z nimi, w styczniu 1935, gdyż ojciec, urzędnik państwowy został tam przeniesiony.

 • Eugeniusz Mróz, szkolny kolega Karola Wojtyły, mieszka teraz w DPS „Anna” w Krapkowicach. Lata spędzone w Wadowicach pamięta tak, jakby to było wczoraj.
 • Wtedy nasze rówieśnice wzdychały raczej do młodych wojskowych. O Lolku przypomniały sobie, jak został papieżem
Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.