Europa zwalnia, Małopolska pędzi. Jak długo? Przybywa pesymistów

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Europa zwalnia, Małopolska pędzi. Jak długo? Przybywa pesymistów

Zbigniew Bartuś

Gospodarka. Hossa kończy się i świat, w tym Europę, czeka spowolnienie - przewidują eksperci. Produkcja w Unii spadła o 2,2 proc., w Niemczech - aż o 4,7 proc. W Polsce wzrosła o 5 proc., a w Małopolsce nawet o ponad 7 proc., ale...

Niepokojące dane o „ciemniejącym niebie” przedstawiła na początku tygodnia w NBP Franziska Ohnsorge z Banku Światowego, podobne prognozy ogłosili analitycy banku Goldman Sachs. Pesymiści wieszczą kryzys taki jak dekadę temu. Czy uderzy w Polskę?

Dane ekonomiczne napływające z kolejnych państw Europy nie napawają optymizmem. W Unii Europejskiej produkcja przemysłowa spadła w listopadzie 2018 r. (grudniowe wyniki poznamy w lutym) o 2,2 proc. rok do roku. W strefie euro, do której polskie firmy eksportują 80 proc. towarów i usług, spadek produkcji był głębszy: 3,3 proc. A w kluczowych dla nas Niemczech wyniósł aż 4,7 proc.

Nic nie wróży rychłej poprawy, bo nastroje za Odrą są najpodlejsze od lat, głównie w związku z rozpętaną przez USA wojną handlową, uderzającą m.in. w europejski przemysł motoryzacyjny.

Polska gospodarka jest ściśle powiązana z unijną, w tym niemiecką. Mimo to na razie pędzi. Wedle GUS, produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 5,3 proc. w porównaniu do 2017 r. Liderem w doganianiu Zachodu okazała się Małopolska: produkcja w naszym regionie była wyższa o 7,2 proc., bezrobocie jest wyraźnie mniejsze od krajowego (4,7 proc. wobec 5,7 proc.) i należy do najniższych w Europie. Pensje rosną o 7,7 proc. rocznie.

Czytaj więcej:

 • Kto ma największe powody do zmartwień, a kto może się cieszyć?
 • Osłabł wyraźnie zapał Polaków do zaciągania kredytów na mieszkania. Dlaczego?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.