Aldona Minorczyk-Cichy

Europejski Kongres Gospodarczy 20-22 kwietnia 2015: Do EEC Poland w Katowicach jest miesiąc EEC2015

Najważniejsza impreza biznesowa, czyli Europejski Kongres Gospodarczy (ECC) rozpocznie się pod patronatem "Dziennika Zachodniego" już Fot. EEC 2015 Katowice Najważniejsza impreza biznesowa, czyli Europejski Kongres Gospodarczy (ECC) rozpocznie się pod patronatem "Dziennika Zachodniego" już za 29 dni. Od 20 do 22 kwietnia w Katowicach będzie się rozmawiało o Unii, jej problemach i planach inwestycyjnych, gospodarce, energetyce, węglu, innowacjach, a także przyszłości młodych ludzi.
Aldona Minorczyk-Cichy

Sześć tysięcy gości, czterech unijnych komisarzy, dwudziestu polskich ministrów i wiceministrów, kilkunastu z zagranicy za miesiąc w Katowicach. Tak w największym skrócei przedstawia się Europejski Kongres Gospodarczy 20-22 kwietnia 2015 w Katowicach. EEC2015 Katowice

Europejski Kongres Gospodarczy 20-22 kwietnia 2015 w Katowicach:

Najważniejsza impreza biznesowa, czyli Europejski Kongres Gospodarczy (ECC) rozpocznie się pod patronatem "Dziennika Zachodniego" już za 29 dni. Od 20 do 22 kwietnia w Katowicach będzie się rozmawiało o Unii, jej problemach i planach inwestycyjnych, gospodarce, energetyce, węglu, innowacjach, a także przyszłości młodych ludzi. Do Miejskiego Centrum Kongresowego przyjadą już po raz siódmy najważniejsze postacie europejskiej sceny politycznej, naukowej i biznesowej.

Wojciech Kuśpik, organizator EEC oraz prezes Grupy PTWP, podkreślił, że tegoroczna edycja Kongresu cieszy się rekordowym zainteresowaniem. - Tylko w ciągu niespełna pierwszej doby od uruchomienia rejestracji uczestników chęć wzięcia udziału w wydarzeniu zgłosiło niemal tysiąc osób - mówi Kuśpik.

Dodał też, że dotychczas potwierdzono już udział 90 proc. prelegentów.

Jerzy Buzek, b. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że debaty, jak co roku, będą koncentrować wokół kilku najważniejszych tematów.

- Energetyka, dekarbonizacja, innowacje weszły już na stałe do programu kongresu. Także rynki głobalne, czyli Chiny i Afryka. Hitem tegorocznego kongresu będą wielkie inwestycje unijne do 2030 roku, które właśnie w czasie jego trwania będą głosowane w komisjach, zaś osoby, które o nich decydowały będą tu z nami w Katowicach - wyjaśniał Jerzy Buzek.

Europejski Kongres Gospodarczy 20-22 kwietnia 2015

- Skutki kryzysu wciąż odbijają się na kondycji gospodarek i finansów publicznych wielu europejskich państw. Nieodstatek faktycznej spójności Wspólnoty, a także niestabilność polityczna wokół Europy utrudnia planowanie rozwoju - mówi Wojciech Kuśpik. Dodaje, że przyszłość naszego kontynentu to zestaw trudnych pytań. Zaś ECC będzie na nie szukać odpowiedzi.
W kongresie wezmą udział firmy takie jak Grupa Azoty, Enea, lotos, Orlen, PGE, PKP, Tauron, Fujitsu, ING, Siemens. Nie zabraknie jednak też średniego i małego biznesu.

- To przedstawiciele tego biznesu podkreślają jak ważny jest dla nich udział w ECC ze względu na możliwość nawiązania kontaktów, które potem przeradzają się w konkretne działania - mówi Wojciech Kuśpik.

Kongres to także konkretne korzyści dla Katowic i Śląska, ich promocja na europejską skalę, budowa nowoczesnego wizerunku, któy tak bardzo jest nam potrzebny. To też zarobek dla hotelarzy, restauratorów, handlowców, taksówkarzy.
- Jestem zadowolony, że po raz siódny gościmy w mieście kongres. Katowice to serce regionu, a region jest sercem polskiego przemysłu. Nie wyobrażam sobie, aby ECC mógł zostać zorganizowany gdzie indziej - mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

O Europejskim Kongresie Gospodarczym

ECC w Katowicach jest organizowane po raz siódmy.

W tym roku będzie 6000 gości, ponad sto paneli tematycznych. Do tego 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy z polskich i zagranicznych redakcji.

Tym razem kongres będzie w jednym miejscu: Miejskim Centrum Kongresowym. To niedawno oddany do użytku, wyjątkowy, niezwykle nowoczesny obiekt. Powierzchnia użytkowa to niemal 35 tys. metrów kw. Znajduje się obok Spodka, w samym centrum miasta. Zachwyca architekturą. W ostatnich dniach MCK zdało już pierwszy poważny test. Podczas mistrzostw świata gier komputerowych Intel Extreme Masters 2015 obiekt odwiedziło 100 tys. osób. EEC będzie pierwszą dużą imprezą kongresową w tym miejscu.

Imprezy towarzyszące ECC to są: fora gospodarcze Chiny-Europa oraz Afryka-,Europa Środkowa oraz Polska-Kraje półwyspu Arabskiego, do tego spokania gospodarcze z przedstawicielami Czech i Korei Południowej oraz wręczenie nagród PARP i TOP Inwestycje Komunalne.

Nowość w agendzie to projekt Liderzy Przyszłości.

Organizatorzy ECC oddadzą głos młodym ludziom, będą zabiegać o zwiększenie ich zaangażowania się w sprawy publiczne. Młodzi ludzie będą uczestniczyć aktywnie w panelach, zaś Uniwersytet Ekonomiczny zorganizuje dla nich cykl wykładów.
ECC został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy.
Tezy wystąpień są szeroko komentowane i cytowany przez media w całej Europie.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Aldona Minorczyk-Cichy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.