Europejski Kongres Gospodarczy Katowice 2015: hotele już pełne

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Justyna Przybytek, CIS

Europejski Kongres Gospodarczy Katowice 2015: hotele już pełne

Justyna Przybytek, CIS

Bez korków, bez objazdów i tymczasowych zakazów parkowania w centrum Katowic - taki będzie tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy.

Siedem tysięcy gości i oficjeli, głowy państw, ministrowie, szychy biznesu, kilkadziesiąt paneli i trzy dni pod hasłem EKG w Katowicach. Europejski Kongres Gospodarczy jak co roku zatrzęsie stolicą aglomeracji już w poniedziałek.

Hotelarze już zakasali rękawy. - Wyprzedaliśmy wszystkie dostępne pokoje, łącznie 140, bo pozostałe mamy już wyłączone przez remont. Spodziewamy się 200 gości - mówi Aleksander Cichoń, dyrektor hotelu Katowice przy alei Korfantego. Pełno jest nie tylko tu. - Mamy informacje, że w mieście brakuje już miejsc noclegowych, od dziennikarzy zaś, że liczą się z tym, że spać będą musieli poza Katowicami - przyznaje Marta Stach, rzeczniczka EKG.

- To fakt, kongres naprawdę wszystkim nam nakręca ruch - przyznaje Cichoń. Ruch nakręci także w restauracjach, a wieczorami w barach i pubach w centrum miasta. Tak jest co roku w trakcie EKG, zwłaszcza na ulicy Mariackiej wieczorami można spotkać panów pod krawatem lub panie w garsonkach z charakterystycznymi kongresowymi plakietkami, którzy na katowickim deptaku relaksują się po dniu wypełnionym debatami i spotkaniami biznesowymi.

W tym roku odetchną mieszkańcy Katowic i kierowcy przyjeżdżąjący na co dzień do centrum stolicy aglomeracji. Kongres po raz pierwszy nie zamieni jazdy po centrum w koszmar, a utrudnienia w ruchu, jeśli wystąpią, to będa minimalne. Powód? Lokalizacja całego wydarzenia w nowym Międzynarodowym Centrum Kongresowym obok Spodka. Przy poprzednich edycjach imprezy utrudnień było sporo. Występowały wszędzie tam, gdzie odbywały się kongresowe panele czy imprezy.
Obowiązywały nas zakazy parkowania na placu Sejmu Śląskiego i okolicznych ulicach, były objazdy, zaś kierowcy, którzy zakazy mieli w nosie, musieli szukać swoich aut na drogo strzeżonych parkingach, na które zostały odholowane.
Tym razem strażnicy miejscy pomocy drogowej wzywać nie zamierzają.

- W strefie kultury, gdzie znajduje się MCK, jest prawie 1000 miejsc postojowych. Ludzie, którzy parkują tam na co dzień zajmują co najwyżej 100, więc problemu z zamknięciem parkingów być nie powinno - szacuje Piotr Piętak, rzecznik straży miejskiej w Katowicach. Ale pamiętajcie: wjazd na parkingi w strefie będzie niemożliwy przez cały kongres, czyli poniedziałku do środy.

- Jeśli utrudnienia wystąpią gdzieś poza strefą, to tylko w wypadku, gdy gdzieś będą się odbywały imprezy związane z EKG. Tak będzie na ulicy Stalmacha pod ambasadą czeską. Ale nie będziemy tam robić rewolucji, zabezpieczymy tylko kilkanaście miejsc parkingowych - dodaje Piętak. Specjalnie dla kongresowiczów, aby ułatwić im komunikację między strefą kultury a centrum, KZK GOP uruchamia na czas EKG specjalny zabytkowy tramwaj - linię nr 2 - który będzie kursował od poniedziałku do środy na trasie: Katowice plac Wolności-Koszutka Słoneczna Pętla, z częstotliwością co 30 minut.

Na kongres jak co roku szykują się też w katowickim magistracie. Wyjątkowo w tym roku miasto nie planuje organizować wycieczek dla uczestników imprezy. W poprzednich latach mieli okazję m.in. zwiedzać Nikiszowiec.

- W tym roku kongres jest w najbardziej atrakcyjnej przestrzeni Katowic, więc z nich rezygnujemy - tłumaczy powody Marcin Stańczyk z Wydziału Promocji UM. Dodaje, że i tak wycieczki nie cieszyły się dużą popularnością.

- Za to organizujemy wyjazdy zamknięte, dla konkretnych grup. M.in. po terenach inwestycyjnych miasta- dopowiada. Zapewnia, że ci z kongresowiczów, którzy jednak region zaechcą zwiedzić, mogą skorzystać z pomocy w Centrum Informacji Turystycznej. - Którego drzwi będą przez cały kongres otwarty - mówi.

Program EEC 2015:

20 kwietnia, poniedziałek
10.30-12.00 - 300 mld dla Nowej Europy, wielki program inwestycyjny dla UE.
14.45-16.30 - Młodzi liderzy o przyszłości Europy.
17.00-18.00 - wręczenie Złotych Certyfikatów Rzetelności.

21 kwietnia, wtorek
9.30-11.00 - Przyszłość strefy euro.
9.30-11.00 - Polityka gospodarcza - Polska 2020.
9.30-11.00 - Motoryzacja. Polska i Europa Centralna - zagłębie produkcji motoryzacyjnej
11.30-13.00 - Reindustrializacja w Europie.
13.30-15.00 - Inteligentne miasta, kreowanie inteligentnej przestrzeni miejskiej.#13.30-15.00 - Transport publiczny.
13.30-15.00 - Demografia, zdrowie, gospodarka. Dlaczego starość ma przyszłość?
13.30-15.00 - Niska emisja.
15.30-17.00 - Innowacje w medycynie.

22 kwietnia, środa
9.30-11.00 - Miasto od nowa. Człowiek, przestrzeń, infrastruktura.
11.30-13.00 - Prywatni partnerzy samorządów.
11.30-13.00 i 13.30-15.00 - Górnictwo. Rentowna kopalnia. Czy w Polsce możliwe jest opłacalne wydobycie węgla?
13.30-15.00 - Przemysł czasu wolnego w Polsce i Europie.


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Justyna Przybytek, CIS

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.