Europejski Kongres Gospodarczy w tym roku bardzo nam odmłodniał

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko, Lucyna nenow
Kamila Rożnowska

Europejski Kongres Gospodarczy w tym roku bardzo nam odmłodniał

Kamila Rożnowska

Czwartek był najbardziej intensywnym dniem dla uczestników EKG. W jego trakcie odbyło się ponad 60 z zaplanowanych ponad 100 debat, dyskusji i spotkań. Dzisiaj do Katowic przyjadą przedstawiciele Komisji Europejskiej - komisarz Günther H. Oettinger oraz wiceprzewodniczący komisji - Valdis Dombrovskis.

Jak prywatni inwestorzy zmieniają przestrzeń miejską? Co zrobić, aby przestrzeń publiczna była atrakcyjna dla inwestorów oraz przyjazna dla mieszkańców? Czy metropolie i mniejsze ośrodki miejskie koegzystują ze sobą czy konkurują? Na jakim etapie zaawansowania jest budowa unii energetycznej? Jaka współpraca energetyczna jest możliwa w Polsce i Europie? To tylko kilka z pytań, na jakie starali się odpowiedzieć uczestnicy podczas drugiego dnia debat zorganizowanych w ramach ósmej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wczorajszy dzień był najbardziej intensywny dla uczestników tego wydarzenia gospodarczego, bowiem właśnie wczoraj odbyła się znakomita większość (ponad 60) zaplanowanych debat i spotkań. Łącznie w trakcie trwania kongresu ponad 900 panelistów wzięło udział w ponad 100 debatach, które zostały podzielone na kilkanaście bloków tematycznych.

Dodajmy, że przed godziną 10, gdy trwały sesje poranne, dojazd do Międzynarodowego Centrum Kongresowego był nieco utrudniony - korkowała się al. Roździeńskiego. Jednym z powodów było zamknięcie tunelu pod rondem. Przy wyjeździe w stronę Chorzowa samochód osobowy potrącił motocyklistę. Ruch w tym miejscu został przywrócony po godz. 11.

Pakiet paliwowy we wtorek

Podczas czwartkowych sesji obecny był m.in. Paweł Szałamacha, minister finansów, który wziął udział w debacie na temat szarej strefy i przestępczości podatkowej.
- Ministerstwo Finansów, współpracując z przedsiębiorcami i biznesem, może stworzyć pozytywną masę krytyczną, opowiadającą się za jakościową zmianą w polskiej skarbówce - mówił minister.

Szałamacha zapowiedział również, że we wtorek pod obrady Rady Ministrów trafi pakiet paliwowy, czyli zbiór rozwiązań, które miałyby ograniczyć zakres patologii i szarą strefę na rynku paliw płynnych. O rozmiarze tej szarej strefy może świadczyć wzrost liczby zarejestrowanych samochodów (w latach 2012-2014 o ok. 1,6 mln), zaś według danych POPiHN w analogicznym okresie sprzedaż paliwa spadła z 25,8 mln m sześc. w 2012 r. do 24,6 mln m sześc. w 2014 roku.

- W wymiarze finansowym zaproponowane zmiany oznaczają wzrost wpływów z tytułu podatku VAT i akcyzy w granicach 2,2-2,5 mld zł rocznie. Uszczelniamy również proces wydawania koncesji uprawniających do handlu paliwami - zapowiadał minister.
Jeśli projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów, w czerwcu mógłby trafić pod obrady Sejmu.

Kongres odmłodniał
W trakcie trzech dni trwania Europejskiego Kongresu Gospodarczego wzięło w nim udział prawie 8 tys. osób, reprezentantów świata biznesu, polityki i mediów.

Jednym z uczestników tegorocznego wydarzenia jest Waldemar Dziubanowski z 3D Consulting, który w EKG bierze udział od jego drugiej edycji. - Tegoroczny kongres jest bardzo odmłodzony. W poprzednich edycjach widać było więcej starszych osób, w tym roku dominują młodzi i tematy, które ich bardziej interesują - mówi pan Waldemar. Jego zdaniem to dobry znak. Dziubanowski zwraca również uwagę na wzrost zainteresowania poszczególnymi sesjami i panelami, które odbywają się w ramach kongresu.
- Pamiętam, że na pierwszych edycjach tego wydarzenia słuchaczy podczas sesji plenarnych było niewielu, a w tej chwili zainteresowanie jest bardzo duże. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania - ocenia pan Waldemar.

Z kolei Bożena Wróblewska z Veolia Energia Polska w EKG wzięła udział po raz pierwszy. - Na kongresie można spotkać wiele osób z różnych firm, z różnych środowisk. W trakcie paneli poruszanych jest wiele interesujących tematów, a poza organizowanymi debatami jest szansa na spotkania ze specjalistami i wymianę opinii - mówi pani Bożena i dodaje, że zdecydowała się w tym roku wziąć udział w EKG ze względu na tematykę, która podczas niego dominuje. A przypomnijmy, że dwoma wiodącymi tematami jest unia energetyczna oraz cyfrowa.

Wygrywają przemysł i kultura
W trakcie trwania EKG przedstawiciele Medialabu Katowice oraz Katowic Miasta Ogrodów prowadzą wśród uczestników kongresu krótkie badanie. Chcieli w ten sposób sprawdzić, z czym Katowice kojarzą się mieszkańcom konurbacji oraz osobom spoza niej. Każdy mógł wskazać kilka odpowiedzi, a do wyboru są: sport, zieleń, kultura, przemysł, nauka, dobrobyt i biznes. Jak wczoraj późnym popołudniem wyglądały wyniki tych badań?

W ogólnym zestawieniu prowadził przemysł (62 proc. wskazań), na drugim miejscu, ex aequo, znalazły się kultura i biznes (po 47 proc.). Kolejne pozycje zajęły: nauka (28 proc.), sport (26 proc.), zieleń (17 proc.), a na końcu znalazł się dobrobyt (10 proc.). Jednak zestawienie to wygląda nieco inaczej w przypadku mieszkańców konurbacji i osób spoza niej. Ponad połowie przepytanych mieszkańców Katowice najczęściej kojarzą się z kulturą (57 proc.), przemysł zajął dopiero drugie miejsce (51 proc.). Natomiast niemal 75 proc. ankietowanych gości kongresu, którzy mieszkają poza konurbacją, wybierało właśnie skojarzenie z przemysłem.

- Widać, że wśród osób, które nie są z konurbacji katowickiej, utrzymuje się na pewno stereotyp miasta przemysłowego, ale bardzo nas cieszy, że kultura jest bardzo wysoko wśród mieszkańców Katowic - mówił Oskar Adamus z Medialabu. - Kiedy porównywaliśmy wyniki ze środy i czwartku, to one są bardzo podobne - dodawała Magda Chmiel również z Medialabu. Pierwsze miejsce w ogólnym zestawieniu wydaje się raczej niezagrożone, dzisiaj dowiemy się, czy drugie miejsce przypadnie kulturze, czy biznesowi.

Komisarze dziś w Katowicach
Dzisiaj przed nami ostatni dzień kongresu. Może nieco mniej intensywny pod względem liczby zaplanowanych spotkań, ale z pewnością nie pod względem tematyki, bowiem w EKG wezmą dziś udział dwaj przedstawiciele Komisji Europejskiej - komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther H. Oettinger oraz wiceprzewodniczący KE - Valdis Dombrovskis.
W ostatnim dniu kongresu paneliści przyjrzą się także m.in. tematyce górnictwa. Zaproszeni goście zastanowią się nad tym, jak uzdrowić branżę, jak budować zdrowe relacje pomiędzy górnictwem i energetyką (co właśnie dzieje się w Polsce), jakie szanse stają przed polskimi firmami, które zajmują się m.in. produkcją maszyn dla przemysłu wydobywczego oraz zajmą się rolą rynku i regulacji w zakresie zapotrzebowania energetyki na węgiel.

Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.