Facebook po ślasku. Ślązak na FB poczuje się jak w domu [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Facebook
Marcin Zasada

Facebook po ślasku. Ślązak na FB poczuje się jak w domu [WIDEO]

Marcin Zasada

Facebook po śląsku będzie już na pewno. Śląska wersja językowa FB już powstaje. 15 tysięcy wniosków przekonało ludzi Marka Zuckerberga. I zachęciło Kaszubów. Rafał Adamus, prezes Pro Loquela Silesiana: "To duży sukces całej kultury naszej mowy".

Gdy dwa tygodnie temu Facebook napisał, że rozważy wprowadzenie śląskiej wersji językowej serwisu, nikt nie mógł przypuszczać, że ten proces potoczy się tak szybko. Dziś już toczą się prace tłumaczeniowe - na godkę trzeba przełożyć kilkaset słów i wyrażeń niezbędnych w nawigowaniu po wszystkich zakamarkach popularnego portalu.

- Pracuje nad tym ponad sto osób. Na uporanie się z całym słownictwem potrzebujemy co najmniej miesiąca - mówi Łukasz Tudzierz, pomysłodawca akcji "Śląski Facebook".

Ludzi Marka Zuckerberga przekonały apele ponad 15 tys. użytkowników wysłane w niespełna miesiąc. Skala tego zaangażowania i finalny sukces Ślązaków zainspirował Kaszubów, którzy rozpoczęli starania o Facebooka w swoim języku. A kiedy ruszy śląska wersja? Biorąc pod uwagę tempo tej akcji, może to być możliwe już w II połowie roku.

Od kilku dni na facebookowym fanpejdżu "Śląski FB" trwa wytężona dyskusja nad każdym kolejnym zwrotem i słowem potrzebnym do obsługiwania tego serwisu za pomocą godki. Przykładowo: czy "edytować" (np. post) to po śląsku będzie "poprow" albo raczej "zmiyń", "edituj", a może "pomiyń"? Czy "przeszukując czat" trzeba będzie kliknąć "przesznupej klachy", czy raczej: "sznupej we klachach"? Jedno jest pewne: Facebook po śląsku ma szansę być większym bodźcem dla rozwoju i upowszechniania tego etnolektu niż niejedna naukowa rozprawa i polityczna gehenna, przez którą regularnie przechodzą regionalne organizacje.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Udało się! Facebook będzie po śląsku. Ślonsko godka na Facebooku. To nasz wspólny sukces

CZYTAJ KONIECZNIE WYWIAD Z POMYSŁODAWCĄ AKCJI ŚLĄSKI FACEBOOK:
MARTIN GRABOWSKI: FACEBOOK PO ŚLĄSKU TO NASZ WSPÓLNY SUKCES

Trwa moda na śląskość

Przypomnijmy: na długi weekend majowy Facebook przygotował dla Ślązaków całkiem zaskakujący prezent. Facebook Translations Team, czyli komórka serwisu odpowiadająca za przystosowywanie go do nowych języków, ogłosił rozpoczęcie prac nad przetłumaczeniem portalu na turkmeński, lingala i właśnie śląski. Pierwszym włada ok. 3,5 mln ludzi, m.in. w Turkmenistanie, Afganistanie i Iranie. Drugim - 2 mln mieszkańców Konga oraz sąsiedniej Demokratycznej Republiki Konga. Nie wiadomo, czy w Afryce i środkowej Azji też wysyłano do centrali FB maile z apelami. Na Śląsku to jednak one (ponad 15 tys. wiadomości) w końcu przyniosły oczekiwany efekt.

- Możemy dziś mówić o dużym sukcesie całej kultury języka śląskiego - sukcesie, na który pracowało wiele osób. Jeszcze kilka lat temu obawiałem się, czy moda na śląskość, która napędzała wiele inicjatyw związanych z godką, nie przeminie. Nie przemija, w dodatku cały czas wzrasta - podkreśla Rafał Adamus, prezes Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy.

Ta, na pozór błaha inicjatywa jest częścią większego sukcesu. Niedawno Samsung udowodnił, że wprowadzanie godki do świata nowych technologii nie jest już tylko utopią i fanaberią kilku zapaleńców. W opracowaniu regionalnego słownictwa, inżynierów koncernu wsparli członkowie Pro Loquela Silesiana.
Teraz na podobny krok zdecydował się Facebook. Nie ma co oczekiwać, że w biurach w Korei czy pod San Francisco ktoś pomyślał ciepło o małym regionie w środku Europy, którego tożsamość warto wspierać. Samsung i Facebook dostrzegły swój interes w takiej formie dowartościowania śląskiego etnolektu - paradoksalnie to jednak najważniejszy dowód, że godka oraz ludzie, którzy ją popularyzują, mogą być partnerami dla globalnych korporacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Facebook po śląsku, czyli społecznościowa godka [WIDEO]

Kaszubi chcą tak samo

Teraz przed uczestnikami akcji "Śląski FB" co najmniej kilka tygodni intensywnego tłumaczenia (pierwsze efekty ich pracy publikujemy w ramce obok). To przedsięwzięcie zupełnie demokratyczne, każdy może wziąć w nim udział, wystarczy skorzystać z linku udostępnionego przez facebookowy profil akcji.

- Codziennie tłumaczymy kilkanaście nowych słów i zwrotów. Jest ich jednak kilkaset. Potrzebujemy czasu, ludzi i ich opinii - mówi Łukasz Tudzierz, jeden z pomysłodawców i organizatorów tego projektu. - Mamy przed sobą miesiąc, może nawet dwa miesiące pracy. Co potem? Tego jeszcze nie wiemy. Zapewne Facebook będzie weryfikował wszystkie określenia. Patrząc na to, w jakim tempie to wszystko się dzieje, nie spodziewamy się, byśmy na śląską wersję serwisu musieli czekać miesiącami.
Ciekawy jest jeszcze jeden efekt śląskiego przedsięwzięcia. Jego sukces, uwieńczony upublicznieniem decyzji FB, zainspirował do podobnej próby środowiska kaszubskie. Od kilku dni w podobny sposób organizują się Kaszubi - na razie zebrali prawie 800 głosów. Liczą jednak na wsparcie Ślązaków.

- My też słaliśmy apele do Facebooka w śląskiej sprawie. Dziś liczymy na rewanż. Wam jest łatwiej, bo jest was więcej. My z kolei dysponujemy wieloma prawnymi i proceduralnymi ułatwieniami - mówi Mateusz Meyer, szef Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej "Kaszebsko Jednota".

Wybrane, przetłumaczone dotąd określenia:
Dodaj - Dociep
Podpis pod zdjęciem - Ôpis bilda
Czat - Klachy
Zamelduj się - Je żech sam
Komentarz - Komyntorz
Edytuj - Poprow
Znajomy - Kamrat/Kamratka
Więcej znajomych - #Inksze kamraty
Utwórz - Zrychtuj
W związku - Zolyci
Zaręczony - Szac/Libsta

[CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE]

Wybrane, przetłumaczone dotąd określenia:
W związku małżeńskim - Ôhajtniynto / Ôhajtniynty
Wydarzenie - Zdarzyniy
Lista - Wykoz
Zdjęcie z telefonu - #Bild ze mobilnioka
Najnowsze - Blank nowe
Powiadomienia - Nowiny
Strony - Zajty
Zaczep - Ponapasztuj
Zdjęcie - Bild
Proponuj - Rekomynduj
Przeszukaj czat -#Przesznupej klachy
Zarejestruj się - Zaregistruj się
Pomiń - Ôstow
Warunki użytkowania -#Prawidła używanio
Utwór - Śpiywka
Usuń ze znajomych -# Wyciep ze kamratów
Załaduj - Wciep
Użytkownik - Używocz
Głosuj - Weluj
Tablica - Tabula


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.