Facebook po śląsku: Ślonsko godka oficjalnym językiem Facebooka

Czytaj dalej
KD

Facebook po śląsku: Ślonsko godka oficjalnym językiem Facebooka

KD

Facebook po śląsku: Ponad rok śląscy internauci czekali na tę informację. W końcu udało się, od czwartku, 21 lipca, ślonsko godka została jednym z oficjalnie dostępnych języków Facebooka! Ślązacy i wszyscy zainteresowani poznawaniem śląskiej kultury i języka, zamiast być w "cudownym nastroju" mogą poczuć się "gryfnie".

Facebook po ślasku: Jak to zrobić?
Wystarczy kliknąć w ustawienia, opcję język (po lewej stronie menu), wybrać śląską godkę i zatwierdzić. Chwilę po tym większość informacji na Facebook będzie wyświetlała się po Śląsku. To wielki sukces nie tylko dla Martina Grabowskiego, który ponad rok temu zainicjował akcję "Śląski FB". Błyskawicznie okazało się, że tysiące śląskich internautów wsparło ideę rozpowszechniania śląskiej kultury. Od dzisiaj mogą w pełni cieszyć się z jej efektów. Facebook jest po śląsku.

- Gdy serwis rozpoczynał działalność, zespół Facebooka stworzył aplikację służącą do jego tłumaczenia, dzięki czemu społeczność użytkowników miała możliwość jego lokalizacji i zapewnienia do niego dostępu ludziom na całym świecie. Ten proces trwa nadal, a dziś do listy oficjalnych języków, w jakich można korzystać z Facebooka, dołącza śląski - informują pracownicy biura prasowego Facebooka.

Facebook po ślasku: Prace trwają. Też możesz pomóc
Od rozpoczęcia akcji przez Grabowskiego, do którego niebawem przyłączyli się Łukasz Tudzierz, Andrzej Zenker i Pejter Długosz, udało się przetłumaczyć tyle słów, że FB zdecydował się dołożyć godkę śląską do listy oficjalnych obsługiwanych języków.

Tłumaczenie na śląski (jak w przypadku wszystkich lokalnych języków) jest robione oddolnie, przez śląską społeczność osób korzystających z Facebooka. - Służy do tego narzędzie Tłumaczymy Facebooka , każdy użytkownik Facebooka, nawet na tym etapie, może dołączyć do grupy tłumaczy - podkreślają w biurze prasowym.

*Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

KD

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.