JAK

Famed Żywiec ma dostarczyć łóżka do Autonomii Palestyńskiej. Ale transport lotniczy będzie droższy i trudny

Famed Żywiec ma dostarczyć łóżka do Autonomii Palestyńskiej. Ale transport lotniczy będzie droższy i trudny Fot. FOT. Materiały Prasowe
JAK

Odbiorcą partii łóżek szpitalnych Famedu Żywiec będzie szpital w Autonomii Palestyńskiej. W związku z aktualną sytuacją pojawiają się jednak wyzwania związane z transportem sprzętu do odbiorców poza Polską. Nawet kilkunastokrotnie wzrosły stawki za transport lotniczy. Brak możliwości szybkiej dostawy sprawia, że szpitale prowadzące walkę z epidemią koronawirusa nie mogą uzupełniać braków sprzętowych w najkrótszym możliwym czasie. Dostawy do krajowych szpitali odbywają się bez zakłóceń.

Dostawa do Palestyny obejmuje łóżka Famed Nexo i jest realizowana w odpowiedzi na zamówienie Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej. Nexo, zaprojektowane aby maksymalnie ułatwić personelowi opiekę nad pacjentem, to najpopularniejszy produkt Famedu.

– Realizujemy zamówienia, które nieustannie wpływają z wielu krajów. Odpowiadamy na taką samą na całym świecie potrzebę korzystania z wysokiej jakości, nowoczesnego sprzętu, który w obliczu pandemii koronawirusa efektywnie wspiera lekarzy w walce z Covid19. Łóżka Famed Nexo, które trafią do Palestyny, zaprojektowano z myślą o salach szpitalnych i oddziałach opieki długoterminowej. Jednak ich funkcjonalność odpowiada potrzebom również bardziej wymagających środowisk szpitalnych, w tym oddziałów intensywnej opieki medycznej – wyjaśnia Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

Ostatnio Famed Żywiec przekazał do odbiorców około 200 egzemplarzy przeznaczonych na OIOM łóżek Famed LE-13 i Famed Nano, które wyposażone są w technologię antybakteryjną zabezpieczającą przed rozwijaniem się drobnoustrojów. Łóżka te trafiły do szpitali w Chinach, we Włoszech, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej oraz do polskich placówek medycznych w Warszawie, Chełmie, Puławach i Szczecinie.

W najbliższym czasie planowana jest finalizacja zamówień m.in. do szpitali w Olsztynie i Tomaszowie Mazowieckim. Zagraniczne kontrakty będą realizowane dla klientów z Włoch i Chin (kolejne partia sprzętu), Niemiec, Rosji, Chorwacji i Macedonii. Łączna liczba zamówionych łóżek szpitalnych to kilkaset egzemplarzy. W ubiegłym roku Famed dostarczył szpitalom na całym świecie ponad 1600 sztuk tego rodzaju sprzętu.

Jednym z wyzwań, wobec których w bieżącej sytuacji staje Famed Żywiec pozostaje organizacja sprawnego transportu międzynarodowego. Wprowadzenie kontroli na granicach wydłuża czas dostaw realizowanych transportem samochodowym. Trudności w transporcie lotniczym są związane z niepewnością terminów lotów oraz ich nieplanowanego odwoływania. Problemem bywa również dynamicznie zmieniający się koszt usług oferowanych przez przewoźników. W skrajnych przypadkach oczekiwana za transport lotniczy cena rosła do poziomu, w którym koszt dostarczenia przekroczył wartość zamówionego sprzętu. Dlatego zamówienie do Palestyny zostanie przesłane drogą morską.

Wysokie koszty i wydłużenie czasu dostawy sprawiają, że szpitale nie mogą uzupełniać braków sprzętowych, tak szybko jak byłoby to możliwe.

– Musieliśmy zrezygnować z dostawy drogą lotniczą, co oczywiście wydłuży całą operację. Aktualnie organizacja transportu za granicę, nie tylko do Palestyny, pozostaje większym niż zazwyczaj wyzwaniem. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, wahają się stawki jak i terminy wysyłki, co wynika z odwoływania lotów cargo. Jesteśmy zmuszeni ustalać warunki praktycznie z dnia na dzień. W normalnych warunkach ten koszt powinien oscylować wokół kwoty ok. 0,5 zł za kilogram, a obecnie stawka przekroczyła poziom 12,5 złotego. W trakcie negocjacji ze spedytorami doszło do sytuacji, w której stawka za transport samolotem 100 egzemplarzy łóżek, w ciągu kilkunastu godzin, wzrosła z poziomu 100 tysięcy złotych, do kwoty 230 tysięcy. W takiej sytuacji cała transakcja przestałaby mieć ekonomiczny sens. Dlatego zdecydowaliśmy się na wysyłkę statkiem – wyjaśnia Paulina Sulecka-Adamek, menadżer ds. Sprzedaży Famedu Żywiec.

Okres od momentu zamówienia do dostarczenia gotowego produktu do szpitala obejmuje czas na ustalenie warunków zamówienia lub postępowanie przetargowe, produkcję łóżka oraz dostawę gotowego sprzętu do odbiorcy. Problemy transportowe wpływają na wydłużenie realizacji zamówień, co jest niekorzystne dla szpitali.

– Czas realizacji dostawy to obecnie kluczowy parametr dla zamawiających sprzęt medyczny. Zmiana środka transportu powoduje niepożądane opóźnienia, pomimo naszej pełnej gotowości do natychmiastowej realizacji zamówień – komentuje Paulina Sulecka-Adamek.

Famed wprowadził nowe, podnoszące bezpieczeństwo pracowników, zasady dostaw krajowych, które odbywają się planowo i bez zakłóceń.

– Z troski o kierowców oraz pracowników szpitali zmieniliśmy proces odbioru sprzętu przez zamawiającego. Rozładunki odbywają się przed budynkiem szpitala, a za rozwiezienie go do sal szpitalnych odpowiada już personel placówek. W przypadkach, gdy wymagana jest instalacja sprzętu i szkolenie, dokonują tego nasi przedstawiciele, których zaopatrujemy we wszystkie środki ochrony osobistej – wyjaśnia Małgorzata Kotajny-Szewczyk, dyrektorki logistyki Famedu Żywiec.

Choć Famed Żywiec proces produkcji prowadzi niemal w całości w macierzystym zakładzie spółki, to w ograniczonym zakresie korzysta z komponentów od dostawców zewnętrznych, w tym firm działających za granicą. Ogólnoświatowy „lockdown” powoduje problemy z systematycznością i terminowością tych dostaw. W takich przypadkach Famed radzi sobie m.in. dzięki doświadczonemu działowi R&D, który na co dzień odpowiedzialny jest za innowacyjne rozwiązania takie jak wykorzystanie karbonu w sprzęcie medycznym.

Jednym z efektów pracy specjalistów Famedu jest wykonany z karbonu blat stołu operacyjnego Famed Flare, który ma najlepszy na świecie parametr przepuszczalności promieniowania RTG. To zapewnia zmniejszoną dawkę promieniowania potrzebnego do uzyskania wysokiej jakości zdjęć rentgenowskich. Dzięki temu zwiększono bezpieczeństwo pacjentów i personelu, przy zachowaniu optymalnej jakości zdjęć, ułatwiających ich interpretację lekarzom. Stół Famedu przeznaczony do obrazowania medycznego i chirurgii małoinwazyjnej, trafił już do placówek medycznych na kilku kontynentach.

– Dzisiaj praca zespołu R&D obejmuje poszukiwanie rozwiązania prostszych, jak mogłoby się wydawać porównując je np. do wieloletnich prac badawczo-rozwojowych nad najbezpieczniejszym stołem do obrazowania, problemów, które jednak nabierają ogromnego znaczenia. Obserwujemy sytuacje, gdy u naszych poddostawców zaczyna załamywać się łańcuch dostaw i takie komponenty jak pojedyncze uchwyty, dźwignie czy trzpienie przestają do nas docierać. Dzięki długoletniemu know-how oraz bogatemu parkowi maszynowemu mamy jednak możliwość opracowywać w pełni funkcjonalne i spełniające normy nowe rozwiązanie techniczne, a produkcja trwa nieprzerwanie – wyjaśnia Michał Grossy, Menadżer ds. produktu Famedu.

JAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.