Familoki w Pszowie. Wybierz się z nami na wirtualny spacer [ZDJĘCIA, WIRTUALNY SPACER]

Czytaj dalej
Fot. "Zabytki powiatu wodzisławskiego"
Arkadiusz Biernat

Familoki w Pszowie. Wybierz się z nami na wirtualny spacer [ZDJĘCIA, WIRTUALNY SPACER]

Arkadiusz Biernat

Osiedle robotnicze w Pszowie, obok Radlina, należało dawniej do jednego z najpiękniejszych. Dziś zostało po nim raptem kilkanaście budynków. Większość zniknęła w latach 80. XX wieku, a zastąpiły je bezstylowe blokowiska.

Z osiedla robotniczego w Pszowie już niewiele zostało. Raptem kilkanaście budynków. Szkoda, bo było ono obok Radlina i Kolonii Emma architektoniczną perełką.

Budowę pierwszych domów urzędniczych i robotniczych kolonii „Anna” w Pszowie rozpoczęto jeszcze w 1905 r. Ustawiono je szeregowo na zboczu wzniesienia, opadającego łagodnie w stronę drogi Pszów-Syrynia. Dzięki czemu z ich okien można zachwycać się kolorowym krajobrazem.

W 1913 r. na jej obszarze znajdowało się już 5 domów urzędniczych oraz 52 domy robotnicze, a także dom noclegowy dla zamiejscowych robotników. Na terenie kolonii istniał również sklep, gospoda, piekarnia i szkoła.

W takim stanie osiedle zachowało się praktycznie do lat 80. XX wieku. To właśnie w latach 1984 - 1988 wyburzono znaczą część budynków, które dziś wprawiałyby w zachwyt. Niestety, jak to było w tamtych czasach, zastąpiły je bezstylowe bloki. Dziś na osiedlu Kościuszki kontrastują one z charakterystycznymi familokami, które znajdują się po drugiej stronie ulicy.


Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.