Felieton Magdy Huzarskiej-Szumiec: Szwedzkie więzienia

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Magda Huzarska-Szumiec

Felieton Magdy Huzarskiej-Szumiec: Szwedzkie więzienia

Magda Huzarska-Szumiec

Kilka razy w życiu zdarzyło mi się być w więzieniu. Bynajmniej nie z powodu tego, że coś przeskrobałam. Chyba wielu dziennikarzy miało okazję (bo na pewno nie przyjemność) trafić za kratki, w celu spotkania się z bohaterami swoich artykułów. Dla mnie za każdym razem było to duże przeżycie. Gdy zatrzaskiwały się za mną metalowe drzwi, nie potrafiłam przestać wyobrażać sobie, że to ja muszę przebywać w zamknięciu. Wizja takiej sytuacji prześladuje mnie w snach.

Nie bez znaczenia jest tu fakt, że nasze więzienia, choć nie najcięższe w porównaniu choćby z tymi w Brazylii (o czym pisze w swoim wstrząsającym, książkowym reportażu „Ostatni krąg” Drauzio Varella), sprawiają jednak przygnębiające wrażenie. Odrapane ściany, zatłoczone cele, wyglądające mało higienicznie prycze, a przede wszystkim wszechogarniający zaduch, którego wspomnienie wywołuje do dziś we mnie mdłości.

I pewnie te przywołane przez natrętną pamięć obrazy sprawiły, że przecierałam oczy ze zdumienia, oglądając jeden z nowszych seriali Netflixa, zatytułowany „Ruchome piaski”. Otóż główną bohaterkę, nastoletnią Maję poznajemy, gdy trafia do aresztu śledczego. W jej szkole właśnie doszło do tragedii. Nie żyje kilka osób, w tym jej chłopak Sebastian. Obserwujemy to już w pierwszych scenach, kiedy główną podejrzaną w sprawie strzelaniny w klasie policjanci prowadzą do celi.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magda Huzarska-Szumiec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.