Feng shui, jak sprowadzić szczęście do domu. Poradnik

Czytaj dalej
GKM

Feng shui, jak sprowadzić szczęście do domu. Poradnik

GKM

Feng shui, jak zapewniają jego znawcy, poprawia jakość życia i sprzyja naszemu szczęściu, przy minimalnych kosztach i wysiłku z naszej strony. Ta starożytna wiedza Chińczyków stała się modna także we współczesnym świecie.

Feng shui, jak zapewniają jego znawcy, poprawia jakość życia i sprzyja naszemu szczęściu, przy minimalnych kosztach i wysiłku z naszej strony. Ta starożytna wiedza Chińczyków stała się modna także we współczesnym świecie. Nie wiąże się z religią, ale z przekonaniem, że na człowieka działają w nieuchwytny sposób różne energie. Można je wykorzystać stosując się do pewnych zasad; wtedy jest łatwiej o powodzenie finansowe, zdrowie i miłość.

Jest wiele sposobów stosowania sztuki feng shui, pojawiają się niejasne zalecenia, niektóre bardzo skomplikowane, inne fałszywe. Podajemy wam takie rady, które eksperci feng shui uznali ba skuteczne i dostosowane do europejskich warunków. Ale oczywiście wszystkie wskazówki traktuj z odpowiednim dystansem. Feng shui narodziło się przecież w Chinach, chociaż praktycy twierdzą, że dotyczy każdego człowieka na Ziemi.

Radiesteta Tadeusz Zbiegieni, syn nestora polskiej radiestezji uważa, że ludzie w naszej części świata od dawna wiedzieli, jak środowisko wpływa na ich zdrowie, miłość i dobrobyt. Dlaczego? Nikt tego nie wie, ale tak właśnie mówi doświadczenie setek pokoleń. Feng shui często pokrywa się z ustaleniami radiestezji; zatrute strzały, przepływ energii, znaczenie kształtów przedmiotów wokół nas to zjawiska jej znane. Geotronika ma wiele wspólnego z bardzo starym chińskim feng shui.
Sprawdź, co w twoim mieszkaniu można zmienić na lepsze. Nie musisz każdej wskazówki wprowadzać od razu, kieruj się własnym odczuciem. Może jednak prastara wiedza feng shui działa również na ciebie?

Siatka bagu

Weź kartkę i narysuj plan mieszkania. Zaznacz okna i drzwi. Frontowe drzwi są bardzo ważne, bo tędy wchodzi wszelka energia. Rysuj tak, żeby główne wejście do mieszkania znajdowało się na dole kartki. Jeśli drzwi są z boku, potraktuj je tak, jakby były pośrodku. Jeśli mieszkanie ma nieregularny kształt, należy wpisać go w czworokąt. Teraz narysuj przekątne i w punkcie przecięcia linii wyznacz środek. Podziel plan mieszkania dwiema liniami pionowymi i dwiema poziomymi, w równych odstępach. Otrzymasz dziewięć pól, każde z nich ma inne znaczenie.

1. Pomyślność, bogactwo, dostatek.

Pole znajduje się w górnym lewym kącie, patrząc od drzwi wejściowych. Dzięki aranżacji tego miejsca, jak uczą eksperci feng shui, można wpłynąć na stan swoich finansów.

- Zastosuj tam kolor złoty i fioletowy, ale bez przesady, bo w feng shui unika się ostentacji. Nadmiar i zagracenie niweczy wysiłki, powoduje szkodliwy chaos.
- Ustaw wazę dobrobytu; powinno być to ładne naczynie, np. z porcelany, kryształu czy miedzi. Włóż do niej biżuterię, symbole bogactwa, także motywy w kształcie słońca. Monety zawiń w czerwony materiał. Wazę usuń z widoku.
- Połóż żabkę o trzech nogach, najlepiej taką z monetą w pyszczku. Niech patrzy do wnętrza domu. Nie wolno żab ustawiać w kuchni, łazience czy w toalecie.
- Ustaw w polu dobrobytu drzewko szczęścia, chodzi o grubosza drzewiastego; roślina jest łatwa w utrzymaniu. Nie stawiaj tutaj roślin karłowatych ani kaktusów.
- Warto dodać symbol wody, np. figurkę ryby, obraz wodospadu lub płynącej wody, zawsze w kierunku wnętrza mieszkania.
- Zapalaj czasem czerwone świece, które aktywizują żywioł ognia i przynoszą finansowe oferty.
- Ciąg cyfr 168 przynosi szczęście, inaczej niż dwie piątki. Dwie dwójki lub dwójka i piątka zwabia złodziei. Pomyślny jest układ cyfr, który kończy się ósemką lub dziewiątką. Można położyć kilka czerwonych kart o takiej wartości.
Problem: Wystające elementy, np. belki sufitowe lub otwarte półki są według feng shui pechowe. To tak zwane zatrute strzały, które niszczą dobrą energię. Półki należy zakryć, albo ustawić na nich wiszące rośliny. Belki pomalować na kolor sufitu.

2. Sława, reputacja, awans.

Pole znajduje się u góry siatki bagua naprzeciwko drzwi wejściowych. Zadbane miejsce przynosi zapał do wysiłku, szacunek ludzi, oferty korzystnej pracy i nagrody. Poprawia też poczucie własnej wartości.

- Korzystny jest tutaj kolor czerwony i symbole ognia. Świetne miejsce na kominek.
- Ważne jest oświetlenie, miejsce nie może być zakurzone i ciemne.
- Powieś portrety osób, które podziwiasz lub symbole kariery, na której ci zależy. To też najlepsze miejsce na przechowywanie dyplomów, medali czy pucharów.
- Ustaw zdjęcia uśmiechniętych ludzi lub swoje własne, ale pełne radości.
- Odpowiedni dla tego pola jest kształt trójkąta, ustawiony szczytem do góry lub forma piramidy.
- Korzystne są wizerunki zwierząt, które uznajesz za silne i mądre.
- Jeśli stoją tam zegary, muszą chodzić. Stojące przynoszą koniec powodzenia.
Problem: Kiedy w polu reputacji jest łazienka, która wypłukuje szczęście, należy na zewnątrz drzwi łazienkowych powiesić gładką, metalową ozdobę lub metalowy dzwonek. Lustro jest niekorzystne, bo odpycha złą, ale także dobrą energię.

3. Związki, miłość, małżeństwo.

Pole znajduje się w prawym górnym kącie patrząc od drzwi wejściowych. Miejsce decyduje o tym, czy życie uczuciowe domowników jest udane.
- Bardzo odpowiedni jest kolor różowy i czerwony, a jeśli nie można go użyć, ustaw przedmiot w tej barwie.
- Pomyślność przynoszą kwitnące, czerwone kwiaty lub obrazy takich bukietów. Żywe rośliny to też dobry pomysł.
- W polu miłości należy wystrzegać się ostrych, raniących przedmiotów.
- To odpowiednie miejsce na zdjęcia ślubne i zakochanych par. Unikaj symboli samotności.
- Jeśli domownik szuka miłości, powinien wieszać obrazy przedstawiające osoby odmiennej płci.
- Wielu znawców feng shui twierdzi, że gdy kobieta szuka dobrego męża, powinna w tym polu położyć pomarańczę. Gdy rodzice szukają odpowiedniego męża dla córki, niech ustawią tutaj wizerunek lśniącego księżyca.
- Korzystne są figurki dwóch papużek, ryb, delfinów lub w ogóle miłych dla oka par zwierząt.
- Obraz przedstawiający piwonie i narcyzy oznacza szybkie małżeństwo.
Problem: Lustro w tym miejscu nie oznacza nic dobrego. Zapowiada niewierność. Podobnie jak lustro w małżeńskiej sypialni.

4. Rodzina, przełożeni, autorytety.

To pole znajduje się po lewej stronie, pod sferą dobrobytu, w środku lewej strony mieszkania. Mówi o związkach rodzinnych, relacjach z szefami i otoczeniem.
- Odpowiedni kolor tego pola to zielony. Unikaj czerwieni i fioletu, możesz dodać nieco czerni, która oznacza solidność.
- Kształty powinny być opływowe, okrągłe. Można powiesić obraz z widokiem łagodnego wzniesienia, postawić dzwonek.
- Figurki żółwia czy żurawi symbolizują długowieczność. Korzystna jest także figurka słonia z trąbą uniesioną do góry, skierowaną do wnętrza domu.
- Szczęście przynosi w tej sferze bambus lub jego obraz.
- Odpowiednie miejsce na pochwalenie się portretami przodków. Nie umieszczaj ich jednak nad stołem. Tam najlepsze są obrazy jedzenia lub owoców.
- Mistrzowie feng shui odradzali ustawianie na półkach zdjęć trójki przyjaciół (nie dotyczy to krewnych); jedna z osób na fotografii będzie miała dużego pecha.
- Jeśli są w tej strefie okna, często je otwieraj, zwłaszcza po kłótni czy nieprzyjemnym wydarzeniu,
Problem: Obrazy abstrakcyjne, zdaniem mistrzów feng shui, nie są korzystne dla atmosfery domowej. Fatalnie działają prace a o smutnej wymowie, przedstawiające łzy, biedę, śmierć. Najlepsze są piękne pejzaże.

5. Zdrowie.

Pole znajduje się w środku siatki bagua, pod sferą sławy i reputacji. Aranżacja tego miejsca decyduje o kondycji fizycznej i psychicznej domowników.
- Musi tu być jasna przestrzeń, ciasnota i nadmiar rzeczy powoduje zagrożenie chorobami.
- Wykluczone są suszone bukiety, sztuczne rośliny, które wyglądają na martwe, przedmioty pokryte warstwą kurzu.
- Nie są tu korzystne obrazy przedstawiające zimowe krajobrazy.
- Szczęście przynoszą brzoskwinie, które w kulturze chińskiej są ważnym symbolem zdrowia i nieśmiertelności. Szczególnie korzystne są drzewka brzoskwiniowe wykonane z nefrytu lub innego naturalnego materiału.
- Zdrowie przynoszą także wizerunki żurawi w locie, ptaki powinny mieć czerwone czoło. Żurawie muszą lecieć w kierunku wnętrza domu.
- W naszej kulturze dobrą energią emanują wizerunki jeleni, a także sosny. Korzystne są obrazy tańczących ludzi.
- Dźwięki, zwłaszcza radosne, ożywiają pole zdrowia, przeganiają złe wpływy. To dobre miejsce na ustawienie radia.
Problem: Kuchnia ma duże znaczenia dla zdrowia domowników. Gdy drzwi kuchni znajdują się naprzeciwko drzwi wejściowych, zapowiada to kłopoty ze zdrowiem. Remedium to ustawienie przy drzwiach kuchennych polnego kamienia. Kuchenka nie powinna stać bezpośrednio przy lodówce i zlewie, bo to gasi dobroczynny wpływ żywiołu ogna.

6. Twórczość, potomkowie, plany.

Pole znajduje się po prawej stronie, pod strefą związków, w środku prawej strony mieszkania. Wpływa na realizację planów, kreatywność, płodność i powodzenie dzieci mieszkających w domu. Także na radość życia i umiejętność zabawy.
- Bezdzietne pary powinny sprawdzić, czy w ten obszar domu nie godzą „zatrute strzały”, czyli ostrza, może to być jakiś element za oknem, także np. słup wysokiego napięcia. Przeciwdziała wtedy małe lusterko.
- Wizerunek smoka sprowadza w tej sferze szczęście.
- Korzystne są jasne kolory ziemi.
- Ustaw zabawne detale, ale nie w nadmiarze. Motyl, byle nie żółty, symbolizuje radość i śmiech, podobnie kogut, paw, i pies.
- To dobre miejsce na pisanie prac, malowanie, rzeźbienie. Postaw stół czy biurko, żeby twórczość artystyczna była możliwa.
- Korzystne jest ustawienie tutaj lustra. Najlepsze kształty są owalne, symbolizujące jajko, źródło życia.
- Złe energie w sferze twórczości rozprasza muzyka.
Problem:
Balkony nie zalicza się do całości domu, ponieważ znajdują się poza czterema ścianami mieszkania. Ale urządzenie na balkonie małego ogródka dodaje brakującej energii, która spływa do domu z otoczenia. Kolorowy, pełen kwitnących kwiatów balkon w sferze twórczości chroni domowników przed depresją.

7. Wiedza, mądrość, samodoskonalenie.

Pole wiedzy znajduje się po lewej stronie, w dolnym lewym rogu domu. Ta sfera wpływa na ambicję, zdolność uczenia się i podejmowania mądrych decyzji. Jest bardzo ważna.
- Zadbaj o to, żeby znalazł się tutaj jakiś niebieski przedmiot.
- Postaw ładną lampę, która symbolizuje oświecenie. Nie musi świecić, ale musi być sprawna.
- Korzystne są symbole mądrości; książki, figury szachowe, cyrkiel, figurka sowy lub pszczoły.
- Powinny się tutaj znaleźć jakieś metalowe elementy. To dobre miejsce na komputer.
- Szczęściu sprzyja obraz z płynącą ku mieszkaniu wodą. Pozytywnie działa także parasol.
- Gdy jest tu łazienka, powieś na drzwiach kryształ.
Problem:
Jeśli w mieszkaniu nie ma tej strefy, czyli jest to pole odjęte, należy na ścianie powiesić polerowany, odbijający światło przedmiot lub obrazy symbolizujące brakujący obszar.

8. Kariera, droga życia, wędrówka.

Pole znajduje się na dole siatki bague, w środku, przy drzwiach wejściowych. Ta strefa odpowiada za pokonywaniu trudności i rozwój zawodowy. Dobra aranżacja dodaje domownikom pewności siebie i upewnia, że dobrze zaplanowali przyszłość.
- Odpowiedni jest kolor granatowy, niebieski, czarny, ale także biały. Obszar ten związany jest z żywiołem wody, dlatego warto postawić tu figurkę ryb lub delfina.
- Wspiera tę strefę gałązka drzewa iglastego, najlepiej z trzema pędami. Symbolizują one szczęście niebios, ziemi i człowieka. Gałązka najlepiej działa w pobliżu drzwi wejściowych.
- Powieś czarno-białe, artystyczne zdjęcia.
- Dodaj element metalu.
- Obrazy biegnących koni, w ogóle ruchu zapewniają przyspieszenie kariery, wprowadzają energię sukcesu.
Problem:
Według feng shui, miotły, odkurzacze, mopy pozostawione na widoku przynoszą pecha bo "wymiatają" dobrą energię. Akcesoria do sprzątania trzymaj w schowkach.

9. Pomocni ludzie, współczucie, podróże.

Pole znajduje się w ostatniej części siatki bagua, w prawym dolnym rogu. Odpowiada za przyjaznych ludzi, których spotykamy w swoim życiu, za znajomości i protekcję, a także za podróże. Zgodność z zasadami feng shui sprawia, że zawsze znajdzie się pomoc w potrzebie.
- Umieść tutaj srebrne elementy, na przykład pojemniki w srebrnych kolorach, można w nich schować karteczki ze swoimi życzeniami, ale realnymi. Lista ma być krótka.
- Odpowiedni jest kolor szary, ale warto dodać koloru zielonego i żywiołu drewna.
- To dobre miejsce na figurki aniołków, świętych, symbole religijne.
- Ustaw dzwonki, które symbolizują wzywanie pomocy.
- Pomyślne są rysunki rąk, można odrysować własną dłoń.
- Połóż tutaj przewodniki podróżne, mapy, zdjęcia krajów, do których chcesz pojechać.
Problem: Gdy bardzo potrzebujesz pomocy kogoś wpływowego, mistrzowie feng shui radzą zastosować w tej sferze dzwonek wiatrowy o ośmiu prętach. Przywołuje on w porę „męża opatrznościowego”.

GKM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.