Ferie w bibliotece? Wcale nie są nudne

Ferie w bibliotece? Wcale nie są nudne

Nie każdy wie, że ferie zimowe można fajnie spędzić w bibliotece. Czy polegają tylko na czytaniu książek? Otóż wcale nie! Okazuje się, że miejskie biblioteki publiczne przygotowały superofertę dla dzieci i młodzieży. Będą konkursy, zabawy, bale, gry i interesujące zajęcia. A to wszystko za darmo. Warto przyjść do swojej biblioteki niż siedzieć w domu i się nudzić.

Olimpijczycy na start

„Olimpijskie hece w bibliotece" - tak nazywa się akcja zaproponowana w czasie ferii przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Dlaczego w tytule akcji jest olimpiada? Bo przecież wkrótce będziemy śledzić olimpijskie zmagania sportowców w Korei Płd.
W czasie zajęć dzieci poznają nie tylko historię zimowych igrzysk olimpijskich, ale przede wszystkim ich główną ideę. Zajęcia odbywać się będą trzy razy w tygodniu w poniedziałki, środy i piątki. Dzieci poznają tajniki poszczególnych dyscyplin sportowych, a także wybitnych polskich olimpijczyków. Nie zabraknie również rywalizacji sportowej. Jak na igrzyska olimpijskie przystało będą konkurencje biegowe, sztafeta biathlonowa, zawody w ślizganiu na czas, balonowa spartakiada. Wśród konkurencji sportowych znajdą się także rzut w dal śnieżką, hokej w bibliotece, jazda figurowa, mali narciarze i inne. Będzie też czas na zabawy plastyczne, spotkania z literaturą, konkursy. Zaplanowano zajęcia plastyczne z wykorzystaniem kartonów, butelek, kredek, farb, waty, masy solnej, gipsu i innych materiałów. Uczestnikom zaproponowano m.in. wykonanie makiety wioski olimpijskiej, skoczni narciarskiej, maskotek, medali, malowanie zimowego pejzażu Korei.

Zaprasza kraina baśni

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowała na szkolne ferie warsztaty, spektakle, karnawałowe bale. Będzie można najpierw zobaczyć, a później stworzyć przedstawienie japońskiego teatrzyku kamishibai. Również Studio Teatralne Krak-Art pokaże dwa ciekawe spektakle – „Koziołka Niematołka” i „Kozuchę Kłamczuchę”.
Dzieci będą także bawić się na wspaniałych balach przebierańców. Swoje kostiumy zaczną kompletować już wcześniej – między innymi podczas warsztatów plastycznych, na których stworzą papierowe maski i piękne ozdoby z filcu.
W planach są także zajęcia na temat bezpiecznego zachowania się w górach – temat na czasie nie tylko w sezonie narciarskim. Będzie też dekorowanie lampionów ze słoików, tworzenie figurek z masy solnej i wiele, wiele więcej! Wybierać można spośród ponad 100 różnych wydarzeń. Szczegółowy program ferii w MBP jest na stronie: www.biblioteka.gliwice.pl.

Hasło: "Korona świata"

Swoją ofertę dla najmłodszych ma też Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach. Zajęcia odbywają się zarówno w bibliotece centralnej, jak również w dzielnicowych filiach. W bibliotece przy ul. Strumieńskiego do 2 lutego w godz. 11 - 13 odbywać się będą „Zimowe opowieści” - zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci, obejmujące zagadki literackie, kalambury, rebusy oraz wykonywanie prac plastycznych w różnych technikach w oparciu o teksty literackie dla dzieci.
Interesująco zapowiadają się zajęcia w filii biblioteki w Kosztowach przy ul. Kubicy 5. 30, 31 stycznia oraz 1 lutego w godz. 15 - 17.30 odbywać się tu będą cykliczne zajęcia eduka-cyjno-czytelnicze pod hasłem „Korona świata” obejmujące poznawanie najwyższych szczytów świata na podstawie posiadanych źródeł popularnonaukowych, prezentację multimedialną poświęconą Himalajom i Karakorum.

A może niesłychane historie?

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza dzieci i młodzież do udziału w akcji „Ferie z Książką”. Tym razem hasło przewodnie brzmi „Niesłychane Historie” - dzieci spędzą ferie z bohaterami naszych czasów. Będą poszukiwać ich nie tylko w książkach, ale również w otaczającym nas świecie.
Bibliotecznym wehikułem czasu uczestnicy przemieszczą się do czasów Elżbiety I, odwiedzą Marię Skłodowską-Curie, przyjrzą się twórczości Fridy Kahlo, zajrzą do pracowni Karola Wedla oraz spędzą dzień z Januszem Korczakiem.
Zaplanowano też spotkania z pisarzami i ilustratorami, warsztaty, gry literackie i spacery tropem ważnych słów i ludzi.

Jeszcze wystrzałowa technozima

Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej odbywają się pod hasłem „Technozima – zima z techniką”. Wszyscy młodzi miłośnicy techniki i technologii mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach organizowanych w Bibliotece Głównej oraz w bibliotecznych filiach. Zaplanowano zajęcia plastyczne, ruchowe oraz edukacyjne. Dzieci spędzające ferie w mieście będą mogły poszerzyć swoją wiedzę z zakresu technologii w sposób praktyczny, np. na zajęciach z wykorzystaniem zestawów LEGO. Na zakończenie ferii zaplanowano Bal Robotów, czyli imprezę w iście futurystycznym stylu!
W każdym mieście w naszym regionie organizowane są ferie w bibliotekach. Wystarczy tylko sprawdzić w swoim mieście, co się dzieje i przyjść na zajęcia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.