Andrzej Drobik

Festiwal „Czekając na wiosnę/Jarní Ozvĕny”. Polsko-czeski festiwal podróżniczy w Wiśle 15-17 marca 2019

Gościem wiślańskiego festiwalu podróżniczego będzie w tym roku Ryszard Pawłowski, znany polski himalaista Fot. Fot. wikimedia commons Gościem wiślańskiego festiwalu podróżniczego będzie w tym roku Ryszard Pawłowski, znany polski himalaista
Andrzej Drobik

Świat wielkich podróży po raz kolejny zagości w Wiśle. Już w marcu kolejna odsłona polsko-czeskiego festiwalu podróżniczego. Gościem będzie m.in. Ryszard Pawłowski, który opowie o swoich górskich przygodach.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle w dniach od 15 do 16 marca odbędzie się druga edycja niezwykłego polsko-czeskiego festiwalu podróżniczo-muzycznego „Czekając na wiosnę/Jarní Ozvĕny”. Impreza już od lat odbywa się za Olzą, w ubiegłym roku pomysł na spotkania podróżników i muzyków przeniesiony został do Wisły.

Czeski festiwal ponownie zawita w Wiśle

– W tym roku na dwudniowej imprezie spotkają się osoby realizujące swoje życiowe pasje, które zabiorą słuchaczy w skrajnie różne środowiska. Będzie okazja zejść w podziemia i wzbić się w przestworza, zdobywać lodowe i ogniste szczyty, pływać po nieznanych wodach w najdalszych zakątkach świata, a przy tym nie tracić z oczu piękna Beskidów. Dwa dni festiwalu rozpoczną pokazy zdjęć z wędrówek po Europie, ale też z przestrzeni kosmicznych (Piotr Długosz, Wisła) - mówią organizatorzy festiwalu.

W piątek 15 marca 2019 w głąb ziemi będzie można zajrzeć za sprawą eksploratorów beskidzkich jaskiń ze Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń Grupa Malinka (Mateusz Cieślar, Wisła), a zaraz potem wzlecieć do nieba z wielokrotnym mistrzem świata w konkurencjach szybowcowych, znakomitym szybownikiem Sebastianem Kawą, który pochodzi z Międzybrodzia Żywieckiego.

Wulkany, góry i podróże po Ameryce Południowej

Ten dzień zakończy koncert słynnego zespołu Blaf z Jabłonkowa. W sobotę 16 marca po podróży wodnymi szlakami w Azji i Ameryce Północnej z Petrem Donathem i Mirosla-vem Dudą (Ostrawa), będzie można spojrzeć w tryskające ogniem gardła najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata. Słuchaczy zabierze w tę niesamowitą wędrówkę Grzegorz Gawlik (Bytom), realizujący projekt „100 wulkanów”.

– Niewątpliwie najbardziej oczekiwanym gościem festiwalu będzie pogromca lodowych szczytów, wybitny polski himalaista Ryszard Pawłowski. Człowiek Gór opowie o swoich przygodach na różnych kontynentach, ale z pewnością nie zabraknie zapierających dech w piersiach zdjęć ostrych turni Patagonii i najwyższych szczytów Himalajów – zachęcają organizaotrzy imprezy.
Ryszard Pawłowski to uczestnik i organizator ponad 300 wypraw w góry wysokie, pięciokrotny zdobywca Everestu. 24 października 1989 był partnerem Jerzego Kukuczki w jego ostatniej wspinaczce na południowej ścianie Lhotse, podczas której Kukuczka odpadł od ściany i wskutek pęknięcia liny poniósł śmierć.
Na zakończenie drugiego dnia festiwalu wystąpi znakomity słowacki zespół Funny Fellows.

Podczas festiwalu, który ponownie poprowadzi Josef „Mlok” Grim, nie zabraknie muzycznych niespodzianek i nagród dla publiczności. Będzie można nabyć książki prelegentów, zdobyć autograf i porozmawiać z autorami. W tym roku organizatorzy przewidzieli też przerwy na kawę i małą przekąskę, a przede wszystkim wiele pozytywnych emocji i porządną dawkę dobrej muzyki. Wstęp wolny. ą

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.