Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje od 8 listopada

Czytaj dalej
Fot. Natalia Kabanow
Henryka Wach-Malicka

Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje od 8 listopada

Henryka Wach-Malicka

W tym roku Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" odbędzie się po raz pierwszy po nowemu.

W sobotę (8.11) rozpoczyna się w Katowicach XVI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" - po raz pierwszy w jesiennym terminie i ze znaczącą zmianą regulaminową. Bo choć festiwal zachowuje dotychczasowy podział na spektakle konkursowe i tzw. mistrzowskie, to rezygnuje ze swojego "znaku firmowego", czyli nie jest już areną zmagań reżyserów młodego i średniego pokolenia (15 lat od debiutu), a po prostu kolejnym przeglądem przedstawień. Tym razem wybranych przez dyrektor artystyczną Katarzynę Janowską oraz dwuosobową komisję kwalifikacyjną.

"Interpretacje" zakończą się 15 listopada ogłoszeniem werdyktu jury, w skład którego wchodzą: aktorka - Teresa Budzisz-Krzyżanowska, reżyser - Grzegorz Jarzyna, pisarz - Ignacy Karpowicz, kompozytor - Jonathan Mills oraz aktor i reżyser - Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, na którego scenie prezentowane będą niektóre z festiwalowych spektakli. Przedstawienia i imprezy towarzyszące zobaczymy także w pięknie (i funkcjonalnie) odnowionej sali teatralnej Pałacu Młodzieży, Centrum Kultury Katowice, Galerii Szyb Wilson i siedzibie NOSPR, gdzie odbędzie się koncert "Wyspiański Koniecznego". Interesujących wydarzeń pozakonkursowych jest naprawdę sporo, a niektóre wręcz się na siebie nakładają, warto więc wcześniej zapoznać się z ofertą.

Szczegóły na Festiwal Interpretacje

W nowej wersji "Interpretacji", każdej ich edycji towarzyszyć będzie inne słowo-klucz. W tym roku jest nim "wolność" - pojęcie szerokie i, wbrew pozorom, niejednoznaczne. Jak je w swoich spektaklach rozumieją, pokażą w konkursie (w kolejności prezentacji): Radosław Rychcik, Jan Klata, Marcin Liber, Ewelina Marciniak i Remigiusz Brzyk.

A pokażą głównie na przykładach… dramaturgii klasycznej, która do nowych interpretacji starych tropów wręcz prowokuje.
Zobaczymy zatem całkowicie wypreparowane z polskiego kontekstu historyczno-martyrologicznego "Dziady" Adama Mickiewicza (Teatr Nowy z Poznania). Kompletnie zapomniany (nawet przez polonistów) utwór Tadeusza Micińskiego pt. "Termopile polskie" (Teatr Polski z Wrocławia). Zawsze aktualne, lecz w każdej epoce w innym wymiarze, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Polski z Bydgoszczy). Pokazanego w wersji mocno rozerotyzowanej i nieco zmienionej w stosunku do pierwowzoru "Skąpca" Moliera (Teatr Polski z Bydgoszczy). I wreszcie jedyną sztukę stricte współczesną, czyli dramat Tomasza Śpiewaka pt. "Koń, kobieta i kanarek" (Teatr Zagłębia z Sosnowca).

Przegląd zainauguruje natomiast w sobotę 8.11 "Druga kobieta" Johna Cassavetesa, w reżyserii Grzegorza Jarzyny z Teatr Rozmaitości Warszawa, z piękną rolą Danuty Stenki jako starzejącej się aktorki Wiktorii. Spektakl zaprezentowany zostanie w Muzeum Śląskim, o g. 18.00. Bilety - 90 i 80 zł. Wcześniej - o g. 16.30 - organizatorzy zapraszają na debatę pod tytułem "Wolność" (wstęp wolny).

Henryka Wach-Malicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.