Monika Krężel

Finał konkursu Lady D. województwa śląskiego. Gala konkursu Dama z niepełnosprawnością Marka Plury

Tytuł Łady D. Województwa Śląskiego otrzymało pięć wyjątkowych kobiet Fot. Lucyna Nenow Tytuł Łady D. Województwa Śląskiego otrzymało pięć wyjątkowych kobiet
Monika Krężel

Ponad 30 kobiet z naszego regionu zostało wyróżnionych w konkursie Lady D. organizowanego przez europosła Marka Plurę. Zwyciężczynie są utalentowane, odważne, pełne pomysłów. I mimo swojej niepełnosprawności często działają społecznie.

W Katowicach rozstrzygnięto 16. już edycję konkursu Lady D. – Dama z Niepełnosprawnością. Jego ideą jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych. Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna).

– Pierwszy konkurs zorganizowaliśmy w 2002 roku, do tej pory wyróżniliśmy już ponad 100 kobiet – mówił europoseł Marek Plura. – Wszystkie nasze laureatki mają ponadprzeciętne osobowości. Konkurs miał różne odsłony, w tym roku postawiliśmy na intensywniejszą współpracę z samorządem lokalnym. Dlatego przyznane zostały tytuły Lady D. powiatów woj. śląskiego. – dodawał Marek Plura.

W tym roku tytuł Lady D. Województwa Śląskiego 2018 w kategorii „Sport” otrzymała Danuta Bujok z Goleszowa, w kategorii „Kultura i sztuka” – Justyna Kędzia z Tarnowskich Gór, w kategorii „Dobry start” – Kinga Jureczka z Jeleśni, w kategorii „Życie zawodowe” – Ewa Goleniewska z Jastrzębia-Zdroju oraz w kategorii „Życie społeczne” – Teresa Wilczek z Rudy Śląskiej.

Pięć pań zostało zaproszonych przez posła Marka Plurę na zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Poza tym tytuły Lady D. otrzymały także superkobiety pochodzące z poszczególnych powiatów, które od lat wyróżniają się działalnością w swoim środowisku lokalnym.
Nagrodami w plebiscycie Lady D. województwa śląskiego były m.in. ładne damskie torebki – takie, których nie znajdziemy w żadnym sklepie. Zostały zaprojektowane specjalnie na ten niepowtarzalny konkurs. Co ciekawe, uhonorowane panie będą mogły zaistnieć w kolejnym konkursie.

– Zastanawialiśmy się wspólnie, co zrobić, by ten plebiscyt był jeszcze bardziej widoczny. Podjęliśmy decyzję, że wyróżnione panie automatycznie będą nominowane do plebiscytu „Dziennika Zachodniego” na „Osobowość Roku” – zapowiedział Zenon Nowak, prezes „Dziennika Zachodniego”.

Jedną z laureatek została Teresa Szymońska z Sośnicowic, która w swojej miejscowości bardzo aktywnie działa społecznie, a trzy lata temu założyła Izbę Tradycji. Zachęciła mieszkańców, by podzielili się swoimi sprzętami domowymi i w ten sposób odwzorowane zostało mieszkanie, w jakim żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie.

Co więcej, już po raz drugi w Izbie Tradycji pani Teresa organizuje wigilię dla samotnych.

– Przyjdzie ponad 10 osób, a nasi mieszkańcy przynoszą na wigilię potrawy i dzielą się swoim sercem – opowiada Teresa Szymońska, która na wczorajszą galę przyjechała ubrana w śląski strój. – Cały czas jestem między ludźmi. Ja to lubię i to mi pomaga – mówi skromnie.

W przyszłym roku ogłoszony zostanie kolejny plebiscyt Lady D. województwa śląskiego. Ponownie wyróżnione zostaną panie, które czynią życie lepszym.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.