Monika Krężel

Finał konkursu Lady D. województwa śląskiego. Gala konkursu Dama z niepełnosprawnością Marka Plury

Tytuł Łady D. Województwa Śląskiego otrzymało pięć wyjątkowych kobiet Fot. Lucyna Nenow Tytuł Łady D. Województwa Śląskiego otrzymało pięć wyjątkowych kobiet
Monika Krężel

Ponad 30 kobiet z naszego regionu zostało wyróżnionych w konkursie Lady D. organizowanego przez europosła Marka Plurę. Zwyciężczynie są utalentowane, odważne, pełne pomysłów. I mimo swojej niepełnosprawności często działają społecznie.

W Katowicach rozstrzygnięto 16. już edycję konkursu Lady D. – Dama z Niepełnosprawnością. Jego ideą jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych. Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna).

– Pierwszy konkurs zorganizowaliśmy w 2002 roku, do tej pory wyróżniliśmy już ponad 100 kobiet – mówił europoseł Marek Plura. – Wszystkie nasze laureatki mają ponadprzeciętne osobowości. Konkurs miał różne odsłony, w tym roku postawiliśmy na intensywniejszą współpracę z samorządem lokalnym. Dlatego przyznane zostały tytuły Lady D. powiatów woj. śląskiego. – dodawał Marek Plura.

W tym roku tytuł Lady D. Województwa Śląskiego 2018 w kategorii „Sport” otrzymała Danuta Bujok z Goleszowa, w kategorii „Kultura i sztuka” – Justyna Kędzia z Tarnowskich Gór, w kategorii „Dobry start” – Kinga Jureczka z Jeleśni, w kategorii „Życie zawodowe” – Ewa Goleniewska z Jastrzębia-Zdroju oraz w kategorii „Życie społeczne” – Teresa Wilczek z Rudy Śląskiej.

Pięć pań zostało zaproszonych przez posła Marka Plurę na zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Poza tym tytuły Lady D. otrzymały także superkobiety pochodzące z poszczególnych powiatów, które od lat wyróżniają się działalnością w swoim środowisku lokalnym.
Nagrodami w plebiscycie Lady D. województwa śląskiego były m.in. ładne damskie torebki – takie, których nie znajdziemy w żadnym sklepie. Zostały zaprojektowane specjalnie na ten niepowtarzalny konkurs. Co ciekawe, uhonorowane panie będą mogły zaistnieć w kolejnym konkursie.

– Zastanawialiśmy się wspólnie, co zrobić, by ten plebiscyt był jeszcze bardziej widoczny. Podjęliśmy decyzję, że wyróżnione panie automatycznie będą nominowane do plebiscytu „Dziennika Zachodniego” na „Osobowość Roku” – zapowiedział Zenon Nowak, prezes „Dziennika Zachodniego”.

Jedną z laureatek została Teresa Szymońska z Sośnicowic, która w swojej miejscowości bardzo aktywnie działa społecznie, a trzy lata temu założyła Izbę Tradycji. Zachęciła mieszkańców, by podzielili się swoimi sprzętami domowymi i w ten sposób odwzorowane zostało mieszkanie, w jakim żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie.

Co więcej, już po raz drugi w Izbie Tradycji pani Teresa organizuje wigilię dla samotnych.

– Przyjdzie ponad 10 osób, a nasi mieszkańcy przynoszą na wigilię potrawy i dzielą się swoim sercem – opowiada Teresa Szymońska, która na wczorajszą galę przyjechała ubrana w śląski strój. – Cały czas jestem między ludźmi. Ja to lubię i to mi pomaga – mówi skromnie.

W przyszłym roku ogłoszony zostanie kolejny plebiscyt Lady D. województwa śląskiego. Ponownie wyróżnione zostaną panie, które czynią życie lepszym.

Monika Krężel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.