Jarosław Zalesiński

Finaliści 25. Konkursu o Złotego Yoricka w Gdańsku

Zdjęcie z próby w Teatrze Pieśni Kozła spektaklu "Hamlet. Komentarz", jednego z dwóch pretendentów do nagrody Złotego Yoricka, przyznawanej Fot. www.tuwroclaw.com/ fot. Wojciech Bolesta Zdjęcie z próby w Teatrze Pieśni Kozła spektaklu "Hamlet. Komentarz", jednego z dwóch pretendentów do nagrody Złotego Yoricka, przyznawanej co roku na Festiwalu Szekspirowskim.

Drugim kandydatem jest Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu ze spektaklem „Makbet” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.
Jarosław Zalesiński

O Nagrodę Złotego Yoricka, przyznawaną co roku na Festiwalu Szekspirowskim, walczyć będą w tym roku dwa zespoły teatralne: Teatr Pieśń Kozła ze spektaklem „Hamlet - komentarz” w reżyserii Grzegorza Brala oraz Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu ze spektaklem „Makbet” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.

Nagroda Złotego Yoricka przyznawana jest najlepszemu przedstawieniu szekspirowskiemu w polskim teatrze ostatniego sezonu.

Pod uwagę było branych szesnaście przedstawień, zrealizowanych w teatrach w Gorzowie Wielkopolskim, Tarnowie, Bielsku-Białej, Lublinie, Wrocławiu, Olsztynie, Rzeszowie, Krakowie, Kielcach, Szczecinie, Gliwicach i Warszawie. Jak widać z tego geograficznego zestawienia, Szekspir cieszy się zainteresowaniem teatrów w całej Polsce.

Co charakterystyczne, selekcjoner konkursu Łukasz Drewniak wraz z dyrektorem artystycznym Festiwalu Szekspirowskiego prof. Jerzym Limonem do ścisłego finału konkursu wybrali tylko dwa spektakle, i to te, które powstały nie w teatrach dramatycznych.

„Najlepsze tegoroczne realizacje szekspirowskie, zgłoszone i zakwalifikowane do Konkursu o Złotego Yoricka to przykłady autorskiego, osobistego czytania Szekspira. Dramaty Stratfordczyka zostają dopasowane do intymnego imaginarium reżysera, wrzucone w przepracowaną na innym materiale estetykę. Reżyser i jego wizja świata, materiał teatralny, z którego buduje ją na scenie, są na pierwszym planie, ale głos elżbietańskiego dramatopisarza wcale nie ginie”- czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Łukasz Drewniak i prof. Jerzy Limon, podkreślając, że spektakli szekspirowskich było wyjątkowo dużo i że stały one „na przyzwoitym poziomie”, przyznali także cztery honorowe indywidualne wyróżnienia, które zostaną wręczone na finałowej gali Festiwalu Szekspirowskiego.

Festiwal potrwa w tym roku od 27 lipca do 5 sierpnia.

Jarosław Zalesiński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.