Finisz remontu muzeum w dawnej fabryce i więzieniu w Radogoszczu

Czytaj dalej
Fot. Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany
Wiesław Pierzchała

Finisz remontu muzeum w dawnej fabryce i więzieniu w Radogoszczu

Wiesław Pierzchała

Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w łódzkim Radogoszczu zmienił się nie do poznania. To efekt remontu, który trwał ponad rok i pochłonął 5,5 mln zł. Powstały atrakcyjne, nowoczesne i interaktywne pomieszczenia – z biblioteką, magazynami, pracownią konserwatorską i salami wystawienniczymi.

Otwarcie całej placówki nastąpi na początku 2020 roku, co zbiegnie się z otwarciem stałej wystawy składającej się z trzech części: życie w Kraju Warty podczas okupacji niemieckiej, życie w więzieniu, w którego murach mieści się placówka, a także opis tragedii w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, kiedy wycofujący się z Łodzi Niemcy podpalili więzienie razem z więźniami.

Muzeum w Radogoszczu przy ul. Zgierskiej 147 składa się z trzech budynków dawnej fabryki Samuela Abbego: klatki schodowej w formie wieży, pomieszczeń wystawienniczych oraz obiektu biurowo-magazynowego. Do tego dochodzi dziedziniec z sarkofagiem, w którym umieszczono szczątki spalonej fabryki, wśród których – jak się przypuszcza – są także szczątki ludzkie. Obecnie – z powodu remontu – można zwiedzać jedynie klatkę schodową i dziedziniec.

Wiesław Pierzchała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.