Firmy poszkodowane w nawałnicy mogą liczyć na pomoc od ZUS [relacja z dyżuru, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski
Małgorzata Stempinska

Firmy poszkodowane w nawałnicy mogą liczyć na pomoc od ZUS [relacja z dyżuru, wideo]

Małgorzata Stempinska

Kiedy można starać się o rozłożenie długu składkowego na raty, a kiedy o jego umorzenie - o to najczęściej pytali nasi Czytelnicy.

Na Państwa pytania odpowiadała Katarzyna Mrówczyńska, pracownik Wydziału Realizacji Dochodów w ZUS Oddział w Bydgoszczy. Przez dwie godziny w czwartek dyżurowała pod numerem bezpłatnej infolinii 800 111 006.

1. Poniosłem straty w związku ostatnimi nawałnicami. O jakie ulgi mogę się starać w ZUS?

Czy aby starać się o umorzenie z uwagi na straty poniesione w wyniku ostatnich nawałnic muszę mieć jakieś zaświadczenie, że w moim regionie wystąpiły klęski żywiołowe?

Nie. Wystarczy dokumentacja, z której wynikałoby iż zostały poniesione straty w wyniku nawałnicy. Należy również udowodnić fakt, że ze względu na stan majątkowy, zdrowotny lub sytuację rodzinną, nie jest się w stanie opłacić należności.

Nie jest wymagane ogłoszenie przez organy państwowe stanu klęski żywiołowej. Dowodem potwierdzającym ten fakt są ogólnie dostępne informacje dotyczące terenów objętych nawałnicami.

Ucierpiałem na skutek nawałnicy. Mam teraz nieciekawą sytuację finansową w mojej firmie. Chciałabym zawrzeć z ZUS umowę ratalną. Jakie korzyści daje taka umowa?

W dniu złożenia wniosku o ulgę zatrzymuje się bieg odsetek, a w zamian tego naliczana jest opłata prolongacyjna. Wynosi ona połowę odsetek, jakie narosłyby do momentu całkowitej spłaty. Od dnia podpisania umowy wierzyciel zobowiązuje się do zawieszenia wszelkich działań egzekucyjnych oraz niewszczynania i niewznawiania ich przez okres obowiązywania umowy.

O jakie ulgi można się starać? Jakie dokumenty należy przedstawić? Czy można mieć umorzone zaległości? Czy istnieje możliwość, by przez jakiś czas w ogóle nie spłacać albo zmniejszyć kwotę rat?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.