Jakub Nowak

Fizyka na wyciągnięcie ręki w Nowej Soli

Tak wygląda przykładowa instalacja w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń. To właśnie na nim nasze miasto będzie się wzorować. Fot. ogroddoswiadczen.pl Tak wygląda przykładowa instalacja w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń. To właśnie na nim nasze miasto będzie się wzorować.
Jakub Nowak

Na początku roku władze miasta ponownie odwiedziły Ogród Doświadczeń w Krakowie. Wzorem podwawelskiego grodu, w przyszłości w Nowej Soli zbudowany ma zostać Park Fizyki.

Do 15 lutego władze Nowej Soli chcą złożyć wniosek o dofinansowanie budowy tzw. Parku Fizyki. O planach związanych z tą inwestycją pisaliśmy już na naszych łamach. Przypomnijmy: chodzi o zagospodarowanie około 3,5 hektara pomiędzy pierwszą a drugą częścią Parku Krasnala. To właśnie tutaj w przyszłości mają powstać ścieżki edukacyjne, dzięki którym uczniowie, ale nie tylko, mogliby „na żywo” uczyć się praw mechaniki, optyki, akustyki itd.

Nowosolski ogród miałby powstać pomiędzy pierwszą a drugą częścią Parku Krasnala

Jak wspominał nam już wcześniej prezydent Wadim Tyszkiewicz, inwestycja jest kontynuacją idei, związanej z aktywizacją zdewastowanych niegdyś terenów nadodrzańskich w mieście. - Powstał już Park Krasnala, Park Krasnala 2. Teraz chcemy pójść krok dalej - opowiadał prezydent. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Jerzy Ceglarek, który nadzoruje na co dzień roboty publiczne w mieście i który wraz ze swoimi ludźmi stworzył wcześniej drugą część Parku Krasnala. Jak zaznaczał już w rozmowie z „GL”, w przypadku planowanego Parku Fizyki zdecydowana większość prac również prowadzona będzie w ramach robót publicznych.

Tak wygląda przykładowa instalacja w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń. To właśnie na nim nasze miasto będzie się wzorować.
ogroddoswiadczen.pl Tak wygląda przykładowa instalacja w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń. To właśnie na nim nasze miasto będzie się wzorować.

W tym roku planowane jest przygotowanie terenu. Pieniądze potrzebne będą jednak na zakup urządzeń. Szukać ich będziemy oczywiście w funduszach unijnych. - W ramach nowej perspektywy 2014-2020 pojawiła się duża szansa na pozyskanie środków unijnych na zorganizowanie i wyposażenie przyszłego ogrodu - przyznaje wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski. 4 stycznia, wraz ze swoimi współpracownikami, odwiedził on ponownie krakowski Ogród Doświadczeń, na którym będziemy się wzorować.

Jak ma to funkcjonować w praktyce? - Przyszły obiekt stałby się częścią Gimnazjum nr 2, a eksploatacja odbywała się przy ścisłej współpracy wszystkich nowosolskich szkół podstawowych i gimnazjów. Teren zostałby ogrodzony, powstałyby ścieżki edukacyjne wraz z urządzeniami. W planach jest również powstanie niedużego budynku z przeznaczeniem na prowadzenie zajęć lekcyjnych - opisuje wiceprezydent.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.