Focus będzie jeszcze większy

Czytaj dalej
Fot. C.Wachnik
Czesław Wachnik

Focus będzie jeszcze większy

Czesław Wachnik

Powierzchnia handlowa galerii zwiekszy się o 12-15 tys. mkw. Ale co nie mniej ważne, przybędą dodatkowe miejsca parkingowe. Koszt inwestycji to 67 mln euro

Natalia Sobocińska, mieszkanka Nowej Soli, bardzo często przyjeżdża do Focus Mallu.
- Na zakupy lub do kina. To jest chyba najlepsze miejsce na zakupy w województwie - mówi nowosolanka. - Wszystko jest pod ręką. A ponadto wspaniałe kino. Niestety Focus Mall ma zbyt mały parking. Dziś, kiedy przyjechałam o 10.00, to nie ma kłopotu. Ale zdarzało się, że nawet pół godziny jeździłam samochodem, by zaparkować. Myślę, że szefowie Focusa powinni coś z tym zrobić...

Franciszek Rusiak jest mieszkańcem Zielonej Góry. - Dziś przyjechałem, by kupić telewizor. Stary, jeszcze lampowy, dożył kresu. A przyjechałem też rano, bo po godz. 13.00 nie można tu wbić szpilki - podkreśla. - Myślę, że właśnie problem braku miejsca do parkowania jest największy. A ponadto, wydaje się, że wewnątrz Focusa też trzeba byłoby coś zmienić. Po tylu latach, staje się powoli nudny.
Kasia z Pawłem twierdzą, że mają wolny dzień. - Przyszliśmy pospacerować i zobaczyć, co można kupić przed wiosną. Kasia szuka butów a ja spodni - tłumaczy Paweł.
- Zapewne Focus Mall trzeba rozbudować. Brakuje tu wielu prestiżowych sklepów z odzieżą, którą można kupić w Poznaniu czy Wrocławiu - mówi Robert Wielgusz. - Na razie tam właśnie na zakupy wybiera się niewielu mieszkańców Zielonej Góry, ale z czasem będzie się to zmieniać. Ponadto dodatkowe sklepy to większa konkurencja, a więc tym samym niższe ceny. Pan Remigiusz dodaje: - Faktycznie trzeba coś zrobić z parkingiem. Kiedy wieczorem chcę wybrać się do kina, to jedynym rozwiązaniem jest korzystanie z MZK. Ale mieszkańcy okolicznych miejscowości muszą przyjechać autem.

Na stronie internetowej Rockcastle Global Real Estate, zarządzadcy Focus Mallu znaleźliśmy informację, że firma pozyskała od konsorcjum banków 67 mln euro, które chce wykorzystać do rozbudowy galerii. Pierwsze prace mają się rozpocząć w przyszłym roku. Dzięki nim powierzchnia handlowa galerii ma się powiększyć o 12-15 tys. mkw. To bardzo dużo, bo obecnie galeria dzierżawi najemcom ok. 28,8 tys. mkw.

Więcej o rozbudowie Focus Mallu powiedział nam wiceprezydent Zielonej Góry Dariusz Lesicki. Otóż jak wynika z rozmów z przedstawicielami RGRE są oni bardzo zadowoleni z galerii w Zielonej Górze. W grupie miast do 250 tys. mieszkańców, to właśnie galeria w Winnym Grodzie ma największe powodzenie, rocznie odwiedza ją około 5,2 mln osób.
- My wyprzedzamy miasta znacznie od nas większe. Dlatego zatwierdzono plany rozbudowy Focus Mallu. Przybyć ma nawet 15 tys. mkw powierzchni handlowej, a także dodatkowe parkingi. Będą to najpewniej parkingi wielopoziomowe - wyjaśnia wiceprezydent.
I dodaje, że z rozmów z właścicielami Focus Mallu wynika, iż wiedzą oni doskonale, że brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych jest największym problemem. Dlatego być może miejsca parkingowe powstaną w jednym z budynków, a dodatkowo na wygospodarowanym placu. W wyremontowanej części, która od lat jest niewykorzystywana, pojawią się nowi sprzedawcy, w tym ci z marek bardziej prestiżowych. Oraz te sklepy, których dziś nie ma w istniejącej galerii.

Pierwsze prace mają się rozpocząć już w przyszłym roku, a zakończą w 2019 roku. Na razie trwa opracowywanie projektu, konieczne są też uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Obiekty po byłej Polskiej Wełnie są budynkami zabytkowymi. a ą

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.