Franciszek jest papieżem radosnego, otwartego Kościoła

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska
Maria Mazurek

Franciszek jest papieżem radosnego, otwartego Kościoła

Maria Mazurek

Skąd bierze się fenomen papieża Franciszka - mówi ks. dr hab. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

Papież Franciszek nieźle odnajduje się w zmieniającym się świecie?

Jest fenomenem. Zauważył, że język, którym mówi Kościół, po prostu się wyczerpał. Wystąpił efekt stagnacji, co uniemożliwiało najważniejszą rolę Kościoła - szerzenie Ewangelii. Papież Franciszek zaczął więc komunikować się z ludźmi - i inspirować do tego innych kapłanów - w zupełnie nowy sposób. Jego forma jest otwarta i spontaniczna, co nie znaczy, że nieprzemyślana. Jego wypowiedzi - jasne, obrazowe, proste. Papież Franciszek często celnie posługuje się symbolami, porównaniami. Np. ostatnio powiedział, że Kościół nie może być jak urząd celny, lecz szpital polowy. Proszę zwrócić uwagę, ile to krótkie i atrakcyjne zdanie, które niemal każdy od razu zapamięta, ma w sobie treści. Ile nawiązań antropologicznych i ile wskazówek duszpasterskich.

Czytaj więcej i dowiedz się, jakie korzyści dla Kościoła przyniósł pontyfikat papieża Franciszka i dlaczego niektórzy dostojnicy kościelni go krytykują. 

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.