Francja od A do Z: Wersal. Rozmach i przepych

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia
MOKR

Francja od A do Z: Wersal. Rozmach i przepych

MOKR

W jak Wersal, czyli najsłynniejszy pałac w Europie. Rozmach, przepych, bogactwo - tak komentują turyści to, co zobaczyli po wycieczce do Wersalu. Jeden z najpiękniejszych francuskich zabytków zachwyca zwiedzających, których co roku przyjeżdża tutaj nawet ponad 9 milionów.

Decyzja o budowie pałacu zapadła w 1661 roku. Wtedy młody król Ludwik XIV zdecydował o powiększeniu malutkiego pałacu swojego ojca w Wersalu, wykorzystywanego do tej pory m.in. jako miejsce spotkań po polowaniach. Budowa gigantycznego pałacu trwała kilkanaście lat, zatrudniono do tego znakomitych artystów architektów - wśród nich byli Le Nôtre, Le Vau, Le Brun czy Hardouin-Mansart.

Powstał barokowy pałac z pięknym zespołem ogrodowym, który od 1682 r. stał się rezydencją francuskich królów. Był wtedy największym pałacem w Europie, w którym urzędował król z rodziną, jego ministrowie oraz oczywiście setki dworzan ze służbą. Podparyska miejscowość Wersal jest niewielka, liczy około 87 tys. mieszkańców, ale rozsławiona została na cały świat przez pałac. W XVIII wieku w tym miejscu wzniesiono jeszcze dwa mniejsze pałace. Wersal, symbol francuskiej monarchii absolutnej, odegrał też sporo ról w historii. 28 czerwca 1919 r. podpisano tu m.in. traktat kończący pierwszą wojnę światową. Pałac ma 700 pomieszczeń, turyści mogą zwiedzać 120.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

MOKR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.