Francuska kolonia Piaski. Tu rytm życia wyznaczyła kiedyś kopalnia

Czytaj dalej
Katarzyna Kapusta

Francuska kolonia Piaski. Tu rytm życia wyznaczyła kiedyś kopalnia

Katarzyna Kapusta

Czeladź Piaski to fascynująca dzielnica, która kiedyś była francuską kolonią. Czeladź jest najstarszym miastem w Zagłębiu Dąbrowskim. Ma wspaniałą historię, piękny zabytkowy kościół św. Stanisława BM, odnowiony kilka lat temu rynek, a także kolonię robotniczą założoną przez Francuzów.

Dziś to część Zagłębia, w 1939 roku leżała w województwie kieleckim. Choć o tradycjach górniczych w tym mieście możemy już mówić tylko w czasie przeszłym, to kiedyś było zupełnie inaczej. Funkcjonowały tu dwie kopalnie: Czeladź i Saturn.

Piękną i chronioną przez konserwatora zabytków pamiątką po tych czasach jest wybudowana przez Francuzów kolonia (osiedle) górnicza Piaski. Idea była taka sama jak w Nikiszowcu. Chodziło o stworzenie nowoczesnego, zaspokajającego wszelkie potrzeby mieszkańców osiedla. Pierwsze domy powstały tutaj już w 1882 roku.

- Początki budowy datuje się na lata 80. XIX wieku. Badanie Piasków jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ od wielu lat funkcjonują te same informacje, często błędne, niesprawdzone. W ogóle nie wiadomo, na czym się opierają. Dlatego podjęłyśmy się bardzo dogłębnego przebadania archiwów i ukazania zarówno powstawania zakładu przemysłowego, jakim była Kopalnia Czeladź i Patronackiego Osiedla Mieszkaniowego w nowym świetle, według najnowszych badań - mówi Stefania Lazar, historyk z Muzeum Saturn w Czeladzi.

Piaski to jedno z najbardziej oryginalnych założeń tego typu w naszym województwie, ale też jedno z najlepiej zachowanych. Do dzisiaj w Piaskach są budynki użyteczności publicznej, które fundowało towarzystwo bezimienne Kopalni Czeladź. To osiedle było niemal wyburzane w drugiej połowie XX w. częściowo, a mimo wszystko zachowało jeszcze swoją kompletność. Niewątpliwie to, co przyciąga na Piaski, to architektura, zupełnie odbiegająca od tego, co mamy w województwie, czyli śląskich familoków, a także od innych budynków znajdujących się w Zagłębiu Dąbrowskim. To bardzo charakterystyczne zestawienie cegły z kamieniem wapiennym, które daje bardzo ciekawy efekt artystyczny i bez wątpienia zasługuje na miano postindustrialnej perły w naszym województwie.

- Piaski były jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic na terenie Zagłębia. Wiadomo, że wiele miejsc już nie istnieje, bo zostało zrównanych z ziemią. Dlatego powstał pomysł udokumentowania Piasków, jako dziedzictwa i wszystkich rzeczy, które stanowią absolutnie coś wyjątkowego- mówi Krystian Niedbała, fotograf. Jego zdjęcia ilustrują najnowszą publikację o koloni Piaski "Osiedle patronackie Piaski. Historia i architektura".

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą kliknij w ten link

W3Schools

Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.