Janusz Strzelczyk

Fundacja Oczami Brata buduje dom dla niepełnosprawnych w Częstochowie

Taki będzie Dom Oczami Brata Fot. janusz strzelczyk Taki będzie Dom Oczami Brata
Janusz Strzelczyk

Fundacja Oczami Brata, obchodząca 5-lecie działalności, wybuduje w Częstochowie dom dla niepełnosprawnych - dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

- To będzie dom dla minimum ośmiu osób i będzie się nazywał Dom Oczami Brata - mówi Paweł Bilski prezes Fundacji Oczami Brata.

Budynek stanie na działce przy ulicy Brzezińskiej w dzielnicy Błeszno. Będą tam pokoje jedno- i dwuosobowe. Podopieczni będą mogli tam zamieszkać z opiekunami.

Koszt inwestycji jest szacowany na 2,8 mln zł. Fundacja liczy na pomoc sponsorów. W rozpropagowanie idei Domu Oczami Brata już zaangażowali się aktorzy, m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska, Borys Szyc, Agnieszka Pilaszewska, Tomasz Ciachorowski. Akcja będzie promowana w teatrach w całej Polsce. Co tydzień do inicjatywy dołączać będzie znany artysta lub partner biznesowy.

Klubokawiarnia "Alternatywa 21"

Fundacja ma już na koncie swojej działalności duży sukces inwestycyjny. To klubokawiarnia prowadzona przez spółdzielnię socjalną fundacji, „Jasne, że Alternatywa 21”, w której znalazły zatrudnienie osoby niepełnosprawne. Jej głównym atutem jest wyjątkowa działalność kulinarna, społeczna i artystyczna. W tym miejscu kawę i ciastko podają osoby niepełnosprawne. Fundacja Oczami Brata łączy ludzi, którzy chcą pomagać i tych, którzy pomocy, wsparcia potrzebują. Ale jak mówią wolontariusze fundacji, wszyscy coś dostają: ciepło, uczucie, poczucie wspólnoty. "Znak firmowy" fundacji to Teatru Oczami Brata, który wystawił m.in. takie spektakle jak „Metro marzeń” i „Jestem kimś”. Tworzone były wspólnie z uczestnikami zajęć w fundacji. Zapytani, co chcieliby zagrać, powiedzieli, że chcą zagrać spektakl o swoich marzeniach.

Wielkim wydarzeniem organizowanym przez fundację jest „Częstochowski Everest”. Everest to przeszkody, które trzeba codziennie pokonywać i które wydają się niemożliwe do pokonania. Finałem jest wejście na Złotą Górę, „Częstochowski Everest”. Uczestnicy akcji wjeżdżają wózkami, wchodzą o kulach, w asyście wolontariuszy na „Częstochowski Everest”.

Promują Wolontariat

Fundacja została założona 16 stycznia 2014 roku i jest dedykowana Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu Fundatora i Prezesa organizacji. Jej misja jest patrzenie na świat “oczami brata”, “oczami osób z niepełnosprawnością”. Fundacja prowadzi pracownie aktywizacji społecznej i zawodowej , mieszkania wspomagano-treningowe, Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży, Teatr Oczami Brata, warsztaty artystyczne dla osób o różnej sprawności, projekt „(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie”, promuje twórczość uzdolnionych osób z niepełnosprawnością, organizuje społeczność lokalną i promuje wolontariat, przeprowadza projekt DOWN-LOVE - warsztaty z uczniami szkół, studentami na temat niepełnosprawności, współrealizuje projekt „Biuro Aktywizacji Społecznej”

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.