Galaktyka UZ już czeka

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Galaktyka UZ już czeka

Leszek Kalinowski

Parada w stylu Gwiezdnych Wojen odbędzie się dopiero o 20.00. Bachanaliowych zmian będzie więcej. Nie zabraknie też gwiazd

Tradycyjnie już na Bachanaliach nie zabraknie gwiazd takich jak zespół Enej czy Natalia Nykiel. Ale po kolei. Wczoraj na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się konferencja prasowa, na której zdradzono szczegóły imprezy. Jak mówiła przewodnicząca parlamentu studenckiego UZ, Patrycja Urbaniak, to drugie po Winobraniu tak ważne święto miasta. Bo bawić się na nim mają nie tylko studenci, lecz wszyscy mieszkańcy regionu.

- Chcemy pokazać zielonogórzanom, że studenci nie tylko siedzą z nosem w książkach, ale mają wiele talentów, zainteresowań - podkreślają żacy.

W tym roku świętowanie rozpocznie się później niż zwykle, bo 29 maja i potrwa do 2 czerwca.

- Wszędzie święto to nazywa się Juvenaliami, nasze jest wyjątkowe - mówi prorektor ds. studenckich prof. Wojciech Strzyżewski. - Nasze Bachanalia wzięły się oczywiście od Bachusa, który nie tylko podczas Winobrania patrzy na bawiących się czujnym okiem.

Prorektor wierzy, że przesunięcie terminu to gwarancja dobrej, wakacyjnej już pogody. Dlatego zaprasza - razem ze studentami - do wspólnej zabawy. A jest w czym wybierać.

- Czekam co roku na Bachanalia ze względu na dwie atrakcje: koncerty i zjazd na byle czym - mówi zielonogórzanka Wiesława Mróz.

W tym roku - jak wylicza Patrycja Urbaniak - 1 czerwca (czwartek) wystąpią Kękę, Mig oraz Enej. A 2 czerwca (piątek): Organek, O.S.T. R. oraz Natalia Nykiel. Koncerty odbędą się na stadionie UZ przy ul. Wyspiańskiego.

- Bramy zostaną otwarte o 17.15 - podkreśla przewodnicząca. - Występy zakończa się o północy. Bilety po 5 zł dla studentów i 20 zł dla dorosłych mieszkańców miasta. W podobnej cenie są bilety na Bachanaliowy Stand Up , czyli rozśmieszą nas do łez: Antoni Syrek-Dąbrowski, Sebastian Rejent, Wojtek Fiedorczuk. Imprezę zaplanowano 30 maja o godz. 20.00 w auli UZ przy ul. Podgórnej. W tym roku studenci nie będą wybierać Miss i Mistera Bachanaliów. Zastąpi go wybór najlepszego sportowca.

- To jak wybór miss i mistera - żartuje prof. Strzyżewski, dodając, że emocji na pewno nie zabraknie.

Co roku popularnością wśród mieszkańców cieszy się też parada oraz uroczystość przekazania kluczy od bram miasta. Tym razem jednak korowód w stylu Gwiezdnych Wojen odbędzie się 31 maja (środa) o godz. 20.00. Nie zmieni się trasa przemarszu. Początek - kampus A przy ul. Podgórnej, koniec na deptaku. Mieszkańcy pytają też o Zjazd na Byle Czym. Tej imprezy nie zabraknie. Zaplanowano ją 1 czerwca o 14.30 na ul. Szafrana.

- Zapisy przyjmujemy do 30 maja. Czekamy na 3 lub 4-osobowe drużyny - mówi Adam Szofer z Akademickiego Związku Motorowego. - Pojazd musi być bezpieczny, mieć kierownicę, hamulce, nie może być ostrych krawędzi. Nie powinien być on większy niż samochód.

Nową imprezą będzie też Studencki Festiwal Sportów Siłowych (stadion, 30 maja o 16.00). Wiele emocji czeka nas też podczas III meczu pływackiego - studenci z Zielonej Góry kontra żacy z Gorzowa. W zeszłym roku minimalnie wygrali goście. Czas na rewanż (basen Novita, ul. Wyspiańskiego, 30 maja, 11.00). W programie także m.in. UZ Factor, podczas którego studenci zaprezentują swoje talenty (Klub WySPa, al. Wojska Polskiego, 29 maja, 16.00), Wielkie Grillowanie (trawniki w kampusie B, al. Wojska Polskiego, 29 maja, godz. 18.00).

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.