Elżbieta Włodarczyk

Gdy jest tęgi mróz, grożą ciężkie odmrożenia kończyn

Gdy jest tęgi mróz, grożą ciężkie odmrożenia kończyn
Elżbieta Włodarczyk

Odmrożenia, na które jesteśmy narażeni zimą, są groźnym schorzeniem, mogącym doprowadzić nawet do amputacji kończyn.

- Tęgi mróz źle wpływa na naszą skórę i ciało. Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, trzeba szczególnie uważać. Najczęściej odmrażamy palce rąk, nóg, stopy, dłonie i twarz. Często dochodzi do tego u osób, które nadużyły alkoholu i bez odpowiedniego ubrania długo były na mrozie.

Na czym polega odmrożenie?

- Jest to uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych spowodowane działaniem niskiej, minusowej temperatury. Objawy się zwiększają przy silnym wietrze i dużej wilgotności powietrza, o czym trzeba pamiętać wychodząc z domu. Najlżejsze odmrożenie charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry i obrzękiem. II stopień - ciało jest sine, czujemy pieczenie i tworzą się pęcherze wypełnione surowicą. W ciężkich przypadkach skóra ma brunatną barwę, dochodzi do martwicy.

Czy łatwo nabawić się odmrożenia?

- Jeżeli jest duży mróz, a nie jest się odpowiednio ubranym, może się to stać w ciągu godziny. A pierwsze objawy odmrożenia pojawiają się po kilkunastu godzinach. Należy być ostrożnym.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeżeli już nie czujemy palców rąk, czy nóg. W łagodnym stanie stosuje się tłuste maści na skórę. Jeżeli objawy nie ustępują, występuje ból,pęcherze, skóra jest sinowiśniowa, konieczne jest intensywne leczenie, a nawet hospitalizacja.

Elżbieta Włodarczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.