Gdzie będzie siedziba metropolii? Czy będzie to może Pałac Donnersmarcków?

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Bartłomiej Wortolec

Gdzie będzie siedziba metropolii? Czy będzie to może Pałac Donnersmarcków?

Bartłomiej Wortolec

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, siedziba metropolii ma się mieścić w Katowicach. Siemianowice Śląskie jednak mają swoją propozycję. To Pałac Donnersmarcków, piękny zabytek. Na razie siedziba GZM znajduje się w biurowcu, w którym urzęduje KZK GOP.

Kilka miast z naszego regionu walczy o siedzibę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To m.in. Chorzów, Ruda Śląska oraz Siemianowice Śląskie, które mają już konkretną propozycję.

- Złożyliśmy ofertę potwierdzającą naszą chęć udostępnienia powierzchni biurowo-konferencyjnych dla siedziby Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii w pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich - mówi Krystyna Bielak, przewodnicząca rady nadzorczej w firmie Inspiration Point, która jest właścicielem obiektu.

Pałac Donnersmarcków to jeden z najcenniejszych zabytków w regionie, z piękną, klasycystyczną architekturą z elementami baroku i przyległym, zabytkowym parkiem.

Fot. Inspiration Point Siedziba metropolii mogłaby znajdować się w południowo-zachodnim skrzydle Pałacu Donnersmarcków (na dole zdjęcia)

Jak podkreśla Bielak, siedziba GZM mogłaby znajdować się w siemianowickim pałacu z kilku względów.

- To miejsce posiada bogatą historię, która sięga XVII wieku. Od początku w pałacu mieszkali ludzie wykształceni, przedsiębiorczy, z dużą wrażliwością społeczną, którzy z wizją i odwagą współtworzyli, a później realizowali plan rozwoju Śląska - opowiada Bielak.

Właściciele obiektu zwracają również uwagę na to, że w pałacu powstawały projekty budowy zakładów przemysłowych, kościołów, szpitali i szkół.

- Pracowitość, innowacyjność, odpowiedzialność czy rozwój na trwałe wpisane są w historię tego miejsca, co wydaje się, że współgra z celami, które przyświecają metropolii - wyjaśnia Krystyna Bielak.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartłomiej Wortolec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.