NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?

Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Możesz poczuć się gorzej w nocy, w weekend lub w czasie świąt. Wtedy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Gdzie możesz udać się po pomoc medyczną?

Wybierz najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte od 18.00 do 8.00 następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta. Nie potrzebujesz skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego zostaniesz przyjęty w każdej placówce Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Możesz też uzyskać konsultację z lekarzem lub pielęgniarką przez telefon. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu: 800 137 200.

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na zasadach podobnych do podstawowej opieki zdrowotnej. W jej ramach dyżurujący lekarz udzieli Ci porady:

Pielęgniarka udzieli Ci świadczeń medycznych:

Kiedy się zgłosić?

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz w razie:

W których godzinach są otwarte placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?

Jak skorzystać z pomocy medycznej w nocy, w weekend i w święta?

Wystarczy, że zgłosisz się do dowolnej, najbliższej Twojego miejsca zamieszkania lub pobytu, placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

PAMIĘTAJ!

Co Ci przysługuje?

Czego nie uzyskasz?

Znajdź najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Adresy placówek, w których uzyskasz pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdziesz na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Na stronie www.nfz-katowice.pl w zakładce Na ratunek znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie śląskim, a także adresy SORów, Izb Przyjęć i opieki stomatologicznej na Śląsku.

Potrzebujesz pilnej konsultacji telefonicznej z lekarzem lub pielęgniarką?

W nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy podstawowej opieki zdrowotnej, otrzymasz profesjonalną pomoc medyczną przez telefon. Zadzwoń na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200. Połączenie jest bezpłatne. Możesz również skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie www.gov.pl/tpk - po wypełnieniu formularza w ciągu trzech godzin skontaktuje się z Tobą pielęgniarka i w razie potrzeby lekarz.

Kontaktując się z infolinią TPK, otrzymasz poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza w formie teleporady. Pomoc medyczna na TPK udzielana jest na podobnych zasadach do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Konsultacje prowadzone są w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim, migowym (tłumacz języka migowego).

Infolinia działa od 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku) oraz przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy). Podczas teleporady uzyskasz poradę medyczną, a jeśli występują wskazania medyczne otrzymasz e-receptę, e-skierowanie czy e-zwolnienie.

Co zrobić, kiedy konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca?

Personel medyczny może zalecić Ci wizytę w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia personel medyczny zaleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.