Grzegorz Kończewski

Gdzie i za ile zamieszkać w Toruniu

Sąsiedztwo lasu, dość blisko centrum i niska zabudowa. To atuty osiedla jar Fot. Sławomir Kowalski Sąsiedztwo lasu, dość blisko centrum i niska zabudowa. To atuty osiedla jar
Grzegorz Kończewski

Kto chce kupić w Toruniu nowe mieszkanie, ma w czym wybierać. Oferta na rynku pierwotnym po obu stronach Wisły jest naprawdę bogata. Gdzie zatem budują deweloperzy, które dzielnice są najbardziej cenione przez kupujących?

Na to ostatnie pytanie w podtytule można odpowiedzieć praktycznie od razu, wskazując położone na północy Torunia osiedle Jar, które rozwija się bardzo dynamicznie. Mieszkania buduje tam kilka firm i chyba żadna nie narzeka na brak klientów. Torunianie najwyraźniej doceniają stosunkowo niewielką odległość do centrum, a jednocześnie możliwość zamieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Na dodatek na Jarze obowiązuje niska zabudowa, a budynki są atrakcyjnie zaprojektowane. No i na razie nie ma większego problemu z dojazdem do centrum Torunia, a w nieodległej przyszłości będzie tam można dotrzeć również tramwajem.

Z myślą o osobach starszych

O firmie Bud-Tech można powiedzieć, że na Jarze jest prawdziwym pionierem, bo - jak podkreśla Wioleta Moszczyńska - jako pierwsza kupiła tu działkę i jako pierwsza zaczęła budować. Osiedle „Zielony Jar” przy ulicach Watzenrodego i Freytaga, składające się z 13 budynków (ponad 200 mieszkań) zostało ukończone już w 2016 roku. Teraz zaś Bud-Tech realizuje jeszcze większe przedsięwzięcie, bo na budowanym właśnie „Parkowym Jarze” stanie łącznie 27 budynków. Pierwsze cztery bloki w tej nowej inwestycji są już gotowe, ale na bieżąco sprzedawane (4600-4700 zł za m kw. w stanie deweloperskim) są mieszkania w kolejnych budynkach.

Znana z licznych inwestycji Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa pojawiła się na Jarze w 2014 roku. W pierwszym etapie budowy spółdzielczego osiedla przy ulicach Watzenrodego i Freytaga powstało 10 dwupiętrowych budynków (łącznie ponad 400 mieszkań) z windą i halą garażową. Ostatni z tej serii blok zostanie przekazany lokatorom w marcu przyszłego roku, wszystkie mieszkania zostały już sprzedane. Ale już w sierpniu tego roku MSM rozpoczęła drugi etap inwestycji pod nazwą „Osiedle Jar”. Pierwsze trzy z docelowo 11 bloków (cena od 5175 do 5259 zł za m kw.) będą gotowe w grudniu 2018 i lutym 2019 roku. Sprzedaż mieszkań trwa.

- W cenie są już miejsce postojowe i piwnica, a także możliwość korzystania z pomieszczeń wspólnych: rowerowni, wózkowni i suszarni - zaznacza Amelia Bucholc z MSM. - Mieszkania zaś są oddawane praktycznie w standardzie „pod klucz”. Wystarczy urządzić kuchnię i wyposażyć łazienkę.

Mocno zakorzenione na Jarze jest także Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które zbudowało tu już sześć budynków, dwa kolejne są w trakcie realizacji i mają być gotowe we wrześniu 2018 oraz czerwcu 2019 roku. Jak usłyszeliśmy w biurze TTBS, lista chętnych jest już zamknięta, wnioski zostały złożone, a partycypacje wpłacone.

TTBS planuje jednak kolejny etap swojej inwestycji, w którym miałoby powstać sześć kolejnych budynków, w tym cztery dostosowane specjalnie do potrzeb osób starszych - m.in. z szerszymi windami (by można było przetransportować osobę w pozycji leżącej) i miejscami do integracji na klatach schodowych. Plany TTBS przewidują też budowę dwóch bloków zaprojektowanych specjalnie dla rodzin z dziećmi, w których mają być 63 mieszkania o większym niż zazwyczaj metrażu.

Intensywnie buduje na Jarze również spółka LEM-BUD. W sierpniu przekazała mieszkańcom lokale w ostatnich budynkach (łącznie było ich osiem) swojego osiedla „JAR Sosnowa Polana”. Teraz buduje się osiedle „JAR Sosnowe Zacisze”, na którym stanie kolejnych dziewięć budynków (aktualnie mieszkania są sprzedawane w siedmiu). Jak informuje Kinga Jonowska, w pierwszych trzech blokach, które mają być zasiedlone w kwietniu przyszłego roku, wolne są jedynie pojedyncze mieszkania. Kolejne dwa budynki będą przekazywane lokatorom w październiku 2018, a dwa następne w październiku 2019 roku.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Kończewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.