Mateusz Borda

Gdzie raki zimują - tam są i łosie. Nowi mieszkańcy naszych lasów

Rak błotny dorasta do 30 cm, zwykle jednak osiąga połowę tej długości. Preferuje stojące wody z mulistym dnem. Rak błotny dorasta do 30 cm, zwykle jednak osiąga połowę tej długości. Preferuje stojące wody z mulistym dnem.
Mateusz Borda

42 raki błotne zamieszkały w Nadleśnictwie Siewierz. Jeśli wszystko pójdzie dobrze - w przyszłym roku możemy spodziewać się nawet 5000 młodych osobników! A to nie jedyni nowi mieszkańcy lasów województwa śląskiego.

Program restytucji raka błotnego (czyli przywrócenia jego populacji) to odbudowa tego, co zostało zniszczone przez człowieka na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Epoka ciężkiego przemysłu, w której praktycznie nie istniała ochrona środowiska, zniszczyła setki lasów i naturalnych środowisk wielu roślin i zwierząt, doprowadzając niektóre gatunki praktycznie do lokalnego wyginięcia.

- Jeszcze na początku lat 70. rak powszechnie występował w naszych zbiornikach i ciekach wodnych. Zanieczyszczenia wód, racza dżuma przywleczona z Ameryki wraz z introdukowanymi w Polsce rakami pręgowatymi i sygnałowymi, doprowadziły do wyginięcia rodzimych gatunków. Dziś zarówno rak błotny, jak i rak szlachetny znajdują się pod ochroną i figurują w Polskiej Czerwonej Księdze zagrożonych gatunków - wylicza nadleśniczy Grzegorz Cekus.

Jeden mały krok dla człowieka... wielki krok dla raka!

Pierwsi „kolonizatorzy” to 18 samców i 24 samice. W sprzyjających warunkach, następne pokolenie może liczyć nawet po 400 małych krabów od każdej samicy, przewidują leśnicy. Gdy będą gotowe, zostaną wyselekcjonowane i przetransportowane do innych zbiorników, aby tam dalej przedłużać swój gatunek.

- Jeszcze w tym roku raki wpuszczone do stawu przy Nadleśnictwie powinny przystąpić do rozrodu. Przeszły kwarantannę, na pewno są zdrowe, mają tu idealne warunki do życia. Brak naturalnych wrogów, nie licząc sześciu żółwi błotnych, które nie mają jednak szans wyrządzić szkód stadu - mówi dr Witold Strużyński z Wydziału Nauk o Zwierzętach z SGGW w Warszawie, który wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach jest partnerem projektu restytucji raka błotnego.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mateusz Borda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.