Gdzie są obiecane wały przeciwpowodziowe w rejonie Bochni? Mieszkańcy Cikowic zaniepokojeni: mija 8 lat od powodzi i nic się nie zmieniło

Czytaj dalej
Fot. Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk

Gdzie są obiecane wały przeciwpowodziowe w rejonie Bochni? Mieszkańcy Cikowic zaniepokojeni: mija 8 lat od powodzi i nic się nie zmieniło

Paweł Michalczyk

Mija osiem lat od powodzi, jaka nawiedziła region w 2010 roku. Wiele osób do dziś z niepokojem wspomina tamten czas, tymczasem władze ciągle nie mogą mówić o stuprocentowym zabezpieczeniu terenów na wypadek podobnych sytuacji. Czy mieszkańcy w 2018 już roku mogą czuć się bezpiecznie?

Izydor Puścizna z Cikowic w swoim życiu doświadczył powodzi już dwukrotnie. W 1970 roku woda, która wylała z Raby, doszczętnie zniszczyła jego drewniany dom.

- Miałem w mieszkaniu 1,5- metra wody - wspomina. Poruszający się na wózku inwalidzkim mężczyzna musiał wybudować nowy dom. Usytuował go metr wyżej niż stary.

Po tamtej powodzi usłyszał, że w Dobczycach powstanie zapora, która uchroni m.in. jego rodzinną miejscowość przed podobną sytuacją.

- W życiu nie przypuszczałem, że zostanę ponownie zalany - dodaje.

Czytaj więcej:

 • Powódź w 2010 roku. Co przezyli mieszkańcy?
 • Dziś jest bezpiecznie?
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Michalczyk

Jestem w Polska Press od 2018 roku. Obsługuję powiaty bocheński i brzeski. Publikuję w "Gazecie Krakowskiej" oraz serwisie naszemiasto.pl, część moich tekstów trafia również na łamy "Dziennika Polskiego".


Zajmuję się tematyką społeczną, polityczną, kryminalną, kulturalną, religijną. Jestem odpowiedzialny za zawartość merytoryczną "Tygodnika Brzesko-Bochnia", będącego dodatkiem do piątkowego wydania "Gazety Krakowskiej".


Jak trafiłem do Polska Press?


Pierwsze pojedyncze teksty dziennikarskie publikowałem tuż po maturze, a z zawodem dziennikarza związałem się na stałem w 2004 roku. Przez kilkanaście lat pracowałem w portalu lokalnym mojabochnia.pl oraz w radiu RDN Małopolska. 


W 2006 roku zacząłem po raz pierwszy publikować na łamach "Gazety Krakowskiej" w jej dodatku do piatkowgo wydania „Tygodnika Bocheńskiego”.


Od 2018 roku jestem na stałe związany z Polska Press. 


O mnie


Lubię aktywny wypoczynek. Uwielbiam turystykę górską, najchętniej po Tatrach w Polsce i na Słowacji, ale doceniam również uroki Gorców, Bieszczad, Pienin, Beskidu Niskiego i Wyspowego. 


Interesuję się szeroko rozumianą muzyką rockową, powstałą od lat 60. XX wieku do czasów nam współczesnych. Uwielbiam słuchać płyt w całości, a nie pojedynczych, wyrwanych z kontekstu utworów. Świadomie unikam słowa "piosenka", gdyż moim żywiołem są takie gatunki, jak rock progresywny, hard rock i rozmaite odmiany alternatywne. Oprócz kanonu w postaci Pink Floyd, King Crimson, Camel, Genesis, wysoko cenię bardziej niszowe zespoły, jak Focus, Gentle Giant, a z współczesnych polski Riverside, szwedzki Anekdoten i norweski Motorpsycho. 


Uwielbiam również literaturę, m.in. twórczość Wiesława Myśliwskiego, Andrzeja Stasiuka, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.