Gdzie są palmy z rynku w Katowicach? Oto ZDJĘCIA palm na zimowisku w hali Jantor

Czytaj dalej
Fot. fot. Arkadiusz Gola
DN

Gdzie są palmy z rynku w Katowicach? Oto ZDJĘCIA palm na zimowisku w hali Jantor

DN

Gdzie zimują palmy z rynku w Katowicach? W Jantorze - to wie chyba każdy. Gdzie dokładnie? Otóż w takim miejscu, że małe są szanse, że je zobaczycie. Tu katowiczanie wstępu nie mają.

Palmy odjechały z katowickiego rynku 14 października 2016. Pojechały na "zimowisko" do Janowa-Nikiszowca. Znaleźć dla nich miejsce na zimę nie było łatwo: palmy są cztery, są wysokie na pięć metrów, a każda donica waży tonę. Na dodatek potrzebują dużo światła dziennego. Ostatecznie urzędnicy zdecydowali, że feniksy kanaryjskie przezimują w dzielnicy Janów-Nikiszowiec, w hali Jantor.

Jeśli jednak myślicie, że szykuje nam się w mieście... ślizgawka pod palmami, jesteście w błędzie. Owszem, Jantor kojarzy nam się przede wszystkim z lodowiskiem, ale palmy stoją w zupełnie innej hali. Też przy Nałkowskiej, ale...

- To niedawno kupiony przez miasto obiekt, który będzie niebawem remontowany przez MOSiR - wyjaśnia Dariusz Czapla z biura prasowego katowickiego magistratu. - Obiekt jest zamknięty. Tam teraz są przechowywane palmy z rynku.

Przypomnijmy. Za nami pierwszy sezon z palmami na nowym katowickim rynku. Cztery feniksy kanaryjskie przyjechały do Katowic 2 czerwca 2016 z palmiarni w Gliwicach. Stanęły przy fontannie Sztuczna Rawa. Absurdalny na pozór pomysł okazał się hitem. W ciepłe dni, aby znaleźć wolne miejsce na leżaku, trzeba było przyjść na rynek wczesnym rankiem. Dzieci kąpały się w fontannie, a dorośli wylegiwali na leżakach. W linku: najważniejsze daty z pierwszego sezonu katowickich palm.

PIERWSZY SEZON PALM W KATOWICACH NA 11 ZDJĘCIACH. LATO 2016. GALERIA

A co się dzieje z feniksami w Janowie? Nadal są pod opieką Zakładu Zieleni Miejskiej, z kolei ZZM stosuje się do zaleceń pracowników palmiarni. To pracownicy ZZM podlewają je. Nie tam często, jak latem, bo podlewanie dostosowane jest do ich potrzeb jesienią i zimą. Warunki, jakie palmy mają w hali Jantor są podobne do tych, jakie rośliny miały w palmiarni w Gliwicach. Późną wiosną znów mają wrócić na katowicki rynek. Tymczasem w naszej galerii zobaczycie, jakie warunki mają palmy w hali Jantor.

[Zobacz także: Wywożą palmy z rynku w Katowicach. Wrócą tu dopiero w przyszłym roku ZDJĘCIA+WIDEO]

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

DN

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.