Generał (jeszcze) Jaruzelski czeka na ekshumację, a Józef Pinior na pomnik czy policję?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod
Arkadiusz Franas

Generał (jeszcze) Jaruzelski czeka na ekshumację, a Józef Pinior na pomnik czy policję?

Arkadiusz Franas

Tydzień temu zacząłem od cytatu z Henryka Sienkiewicza, to tym razem będzie jeszcze mocniej. Tako rzecze ustami Konrada wieszcz Adam Mickiewicz: „Pieśń ma była już w grobie, już chłodna, /- Krew poczuła - spod ziemi wygląda/- I jak upiór powstaje krwi głodna:/ I krwi żąda, krwi żąda, krwi żąda./ Tak! zemsta, zemsta, zemsta na wroga,/ Z Bogiem i choćby mimo Boga!”. „Dziady” na ogół przywoływane są w okolicach 1 listopada ze względu na tytuł nawiązujący do obrzędów zadusznych. Ale pamiętajmy, że część III dramatu zaczyna się w Wigilię, w dni grudniowe, więc akurat. I rzecz wcale nie w przywoływaniu klimatu świątecznego. A idzie o reminiscencje z obchodów 35. rocznicy stanu wojennego. Nikt chyba nawet nie ukrywał, że nie chodzi o uczczenie ofiar tamtych tragicznych wydarzeń. Zewsząd dało się wyczuć tylko: „Tak! zemsta, zemsta, zemsta na wroga,/ Z Bogiem i choćby mimo Boga!”.

To, co zostanie ludziom w pamięci z 13 grudnia 2016 roku, to na pewno postanowienie naszego ministra obrony narodowej, aby pozbawić Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka stopni generalskich. - Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - argumentuje nasz minister wojny. A co, panie ministrze, z innymi członkami tamtej ekipy, na przykład z teściem europosła Ryszarda Czarneckiego, generałem Mirosławem Hermaszewskim?

Poza tym na miejscu rządu byłbym konsekwentny i pozbawił Jaruzelskiego również imienia Wojciech. Czy bowiem godzi się, by taki „zbrodniarz” miał za patrona jednego z najważniejszych polskich świętych? Przy okazji tej rocznicy okazało się, że sympatie polityczne bywają zaskakujące. Jeden z najbardziej prawicowych portali w naszym kraju, fronda.pl, który normalnie wszystkich komunistów wysłałby do piekła pendolino, bezgranicznie ufa... radzieckiemu generałowi, który powiedział, że nie było planów wkroczenia wojsk ZSRR do Polski w 1981 roku, a jak wiadomo, obawą przed tą interwencją tłumaczył ogłoszenie stanu wojennego Wojciech Jaruzelski. Ale wystarczyło, że radziecki generał powiedział, że nie, i już. Prawica ma kompletny materiał dowodowy przeciw generałowi.

Az drugiej strony barykady dało się słyszeć takie okrzyki, jak: „Precz z Kaczorem dyktatorem!”, pod adresem wyżej wymienionego „Odwal się od Polski”, „Stawimy wściekły opór dobrej zmianie” itp. OK, krzyczeć wolno. Niektórzy dodają: jeszcze. Przyznam, że mój lekki niesmak wywołało to, iż na czele wrocławskiej mani-festacji stanął Józef Pinior, do niedawna jeszcze Józef P. Jak wiadomo, prokuratura zarzuca byłemu senatorowi korupcję. W Polsce obowiązuje domniemanie niewinności i daleki jestem od ferowania wyroków. Jednak sprawą zainteresowały się jeszcze organy ścigania z czasów PO, więc nie do końca wszystko można wytłumaczyć nagonką PiS-u na bohatera Solidarności. I choć niezaprzeczalnie bohaterem jest, to - jak głosi Konstytucja RP - wszyscy są równi wobec prawa. Poczekajmy więc na rozstrzygnięcia, bo wbrew wielu moim zastrzeżeniom do dobrej zmiany uważam, że jeszcze jesteśmy państwem prawa. A wychodzenie na barykady w tej sytuacji i robienie z siebie męczennika nie pomoże w rozwiązaniu sprawy.

Bo normalnie to jest tak, że tych, co odeszli, sądzi historia; tych, co żyją, ludzie w togach. Czy teraz minister Macierewicz ekshumuje obu liderów PRL-u i w trumnie zerwie im epolety? A Pinior, gdy znów przyjdzie po niego policja, bo może nie przyjdzie, ale gdyby, to będzie krzyczał: „Bohatera, bohatera?!”. Pointę oddam też wieszczowi: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,/ Co to będzie, co to będzie?”. No właśnie. Co?

Arkadiusz Franas

Komentarze

17
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

hopkirk

Gościu "lu", poczytaj trochę - Hermaszewski nie zapisał się do WRON. Został bez jego wiedzy zapisany - i po ptokach

1944

Antypolskie ścierwa trzeba wreszcie unicestwić a kolaborujących dziennikarzy traktować po warszawsku 1944

Krzysztof S

Dlaczego prezydent Regan nie ostrzegł Solidarności przed wprowadzeniem stanu wojennego mając wiadomości z pierwszej ręki, wolał działanie wewnętrzne niż sowiecka interwencję i ogromne ofiary. Proste prawda?

POKODWON

Franasie odleciałeś w .....kosmos. Porównać mordercę, sługusa sowieckiego z ....Hermaszewskim?! To trzeba być chyba PO-wcem lub KOD-omitą...

gruby43

Przestałem kupować G Wrocławską ponieważ zeszła do poziomu gazety wyborczej i szmatławca lisa. Jeszcze trochę i padniecie tak jak bedłki.

Już nie czytelnik ,GW.

Dno jak ,cała ta gazeta i idziecie na nie razem z waszą platformą.
Heraszewski powinien się dowiedzieć o twoim porównaniu złośliwa mendo.Jak takie beztalęcie dupowłaz PO mógł naczelnym?A zapomniałem ,po,i wszystko jasne.

Wroc-noc,sza.

Ta gazeta od zawsze była po platformerska.
No ten artykulik już na maksa pojechał.
Trochę ci redaktorku skala się popier... ła.
Porównać Hermaszewskiego do Jaruzela,który tyle polskiej krwi przelał ?Dobrze się czujesz ,to podsycanie nie nawiści w stylu po trochę przesadnie ci wyszło .Plujesz jadem ,że w oczy przez monitor szczypie.

ad_observatorek

Co ma jedno do drugiego? Chyba jedynie to ze autor tego artykulu chcial pochwalic sie ze zna tescia Czarneckiego

Życzliwa

Za 20 lat Generałowi będą stawiane pomniki - to on uratował zwykłych ludzi przed tą zapijaczoną i wiecznie nienażartą hołotą z solidurności. Bez niego takie Kermity (dawna ksywka Józka) nigdy by nie zaistniały, gdyby wtedy rządził ktoś tak obłąkany jak dzisiejsi przy władzy, to by całą tą hałastrę wystrzelano w 3 dni.

xxx

Jeszcze Jaruzelski? Myślę, że to akurat nie ulegnie zmianie.
Gazeto, lekcje polskiego się kłaniają

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.