Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Gierek zdekomunizowany. Ziętek jeszcze poczeka. Wojewoda Wieczorek zmienił patronów ulic i rond LISTA NAZW ULIC

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Gierek zdekomunizowany. Ziętek jeszcze poczeka. Wojewoda Wieczorek zmienił patronów ulic i rond LISTA NAZW ULIC

Agata Pustułka

LISTA NOWYCH NAZW ULIC W MIASTACH: W ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej wojewoda śląski zaczął od wczoraj sukcesywnie zmieniać patronów ulic, rond i skwerów. Na pierwszy ogień poszło 11 z nich, w tym Edward Gierek, były I sekretarz KC PZPR, patron ronda w Sosnowcu. - Nie miałem żadnych wątpliwości. To był komunistyczny aparatczyk - ocenił wojewoda. Teraz będzie to rondo Zagłębia Dąbrowskiego. Radni SLD już zapowiadają, że podejmą uchwałę przywracającą Gierka. Szykuje się więc awantura.

Co ciekawe, wojewoda nie zdecydował się na dekomunizację generała Jerzego Ziętka. Poprosił o dodatkową opinię z... centrali IPN, gdyż ta z katowickiego oddziału, nakazująca zmianę, jest jego zdaniem zbyt lakoniczna. Do dekomunizacji wojewodzie pozostało jeszcze 117 patronów. Chce się uwinąć, by zdążyć na rocznicę stulecia niepodległości RP. Wojewoda sam decyduje o zmianie tam, gdzie samorządy nie chciały tego robić.

Podczas specjalnego spotkania z dziennikarzami, w symbolicznym dniu 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował o rozpoczęciu dekomunizacji patronów ulic, skwerów i rond. Tego wymaga ustawa. Do tej pory czas na zmiany miały samorządy, ale nie wszystkie zdecydowały się na ten krok.

Do zdekomunizowania wojewoda ma 128 patronów. Wczoraj „rozprawił się” z jedenastoma, przy czym w pięciu przypadkach były to ulice, którym patronował pisarz Leon Kruczkowski. Najwięcej kontrowersji do tej pory budziła jednak dekomunizacja dwóch postaci znaczących dla Śląska i Zagłębia. Chodzi o Jerzego Ziętka, byłego wojewodę, i Edwarda Gierka, byłego I sekretarza PZPR. Jeśli „Ziętków” w regionie jest sporo, to Gierek tylko jeden, w Sosnowcu jako patron okazałego ronda.

Gierek zdekomunizowany. Ziętek jeszcze poczeka. Wojewoda Wieczorek zmienił patronów ulic i rond LISTA NAZW ULIC
Rondo Gierka z lotu ptaka. Wojewoda chce, by nosiło nazwę ronda Zagłębia Dąbrowskiego.

Zobacz jakie ulice w woj. śląskim zmieniły swoje nazwy...

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.