Gigant na ostatniej prostej. Hala Gliwice prawie gotowa [WIRTUALNY SPACER]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Bartosz Pudelko

Gigant na ostatniej prostej. Hala Gliwice prawie gotowa [WIRTUALNY SPACER]

Bartosz Pudelko

Jedna z największych inwestycji w dziedzinie kultury, sportu i rozrywki ostatnich lat w województwie śląskim jest już prawie gotowa. Budowa Hali Gliwice, bo o niej mowa, ma zakończyć się w tym roku.

- Można powiedzieć, że to już prace wykończeniowe. Roboty tynkarskie, układanie glazury, podwieszanie sufitów, montaż różnego rodzaju instalacji, systemu wentylacji czy zabezpieczeń przeciwpożarowych - wylicza Tomasz Kaźmierczak, kierownik budowy generalnego wykonawcy hali Gliwice, firmy Mirbud S.A.

Najcięższe prace budowlane zostały już wykonane. Betonowo-szklano-stalowa konstrukcja molocha już góruje pomiędzy ulicami Kujawską i Akademicką. Od dawna gotowa jest elewacja i dach. Na zewnątrz trwają jeszcze prace brukarskie i przygotowania do wylewania asfaltowej nawierzchni dróg. Większość robót toczy się już tylko wewnątrz obiektu.

Mieszkanie za czytanie

Hala Gliwice imponuje rozmiarami. Całkowita powierzchnia obiektu to blisko 66 tys. m kw. Z lotu ptaka wygląda on jak olbrzymi owal z dwiema mniejszymi bryłami po bokach. Jedna z nich, również owalna, to hala treningowa. Druga, prostokątna, to dwupoziomowy parking. Najważniejsza część obiektu to jednak hala główna. Wielopoziomowe trybuny będą mogły pomieścić 10 tys. osób. Do tego, w zależności od imprezy, można wykorzystać rozsuwane dodatkowe trybuny na 3 tys. ludzi lub zamiast nich zapełnić płytę, na której zmieści się do 7 tys. ludzi. Maksymalna pojemność sięgnie więc 17 tys. ludzi.

Hala Gliwice to obiekt widowiskowo-sporotwy. Będzie można przeprowadzać tu zawody sportowe m.in. w hokeju, lekkoatletyce, tenisie, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, halowej piłce nożnej, boksie, zgodnie z wymaganiami odpowiednich międzynarodowych związków i federacji sportowych, dla imprez o randze międzynarodowej.

Hala jest również przystosowana do imprez wystawienniczych i targowych, wszelkiego rodzaju wydarzeń estradowych, takich jak: koncerty, projekcje filmowe, konkursy tańca, masowe imprezy taneczne, imprezy społeczno-polityczne oraz ogólnodostępna – komercyjna rekreacja sportowa. W obiekcie oprócz hal i zaplecza niezbędnego do organizacji imprez znajdą się również m.in. sale konferencyjne czy klub fitness.

Budowa hali trwa od 2013 roku i kosztować będzie 320 mln zł. Gliwice finansują ją z własnej kieszeni. Teraz inwestycja zbliża się do końca.

- Prace budowlane planujemy zakończyć do końca roku. Później przyjdzie jeszcze oczywiście okres odbiorów - mówi Tomasz Kaźmierczak.

Wciąż otwarta jest kwestia przyszłego zarządzania obiektem. Miasto ogłosiło już jeden przetarg na dzierżawę obiektu, ale nie przyniósł on rozwiązania. W tej chwili trwa druga procedura. Chętni już się zgłosili. Swój akces w przetargu rozważa także Grupa PTWP, w której skład wchodzi PTWP Event Center - operator Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Współpraca: Marlena Polok-Kin, Justyna Przybytek

Bartosz Pudelko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.